banner200
banner235
banner225
05 Şubat 2016 Cuma 03:26
Akademisyenleri hedef alan Yeni Akit'in çirkin ifadeleri 'basın özgürlüğü' sayıldı
banner188
banner213
banner230

Barış İçin Akademisyenler İnsiyatifi'nin bildirisine imza atan Ankara Üniversitesi akademisyenlerine yönelik AKP'li Yeni Akit gazetenin internet sitesi ve Akit Haber adlı internet sitesinde “Uzatmayın atın bu adamları”, “diplomalı sapkınlar” başlığıyla haberler yayınlanmıştı.

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, söz konusu haberlerde akademisyenlerin isimleri verilerek, “eşcinsel sevici hoca”, “diplomalı sapkınlar”, “Ermeni aşığı”, “mandacı akademisyen”, “Müslümanlara ‘o. çocuğu’ diyen kahpe” gibi ifadeler kullanıldı. Akademisyenler, hakaret ve tehdit içeren haberler nedeniyle sitelere erişim yasağı talebinde bulundu.

Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği, erişim yasağı talebini reddederken kararda haberlerin "basın özgürlüğü" kapsamında kaldığı savunularak şöyle denildi:

Basın ve yayın, olayların kamuya aktarılmasının yanında eleştiri sınırı içinde kalmak suretiyle yorumda da bulunabilecektir. Haberlerin daha çarpıcı hale getirilebilmesi amacıyla eleştiri ve kişilik özgürlüğünü zedelemeyecek şekilde yorum da basın özgürlüğü içinde mütalaa edilmeli. Sözkonusu haber içeriklerinin, eleştiri ve basın özgürlüğü kapsamında kaldığı, talep edenin kişilik haklarına saldırı mahiyetinde olmadığı görülmekle talebin reddine karar verilmiştir.

Ret kararına Ankara 4. Sulh Ceza Hâkimliği nezdinde yapılan itiraz da reddedildi.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 05.02.2016 03:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol