banner200
banner222
11 Şubat 2016 Perşembe 11:05
Abdülkadir Selvi: PKK'ya Şengal'de ikinci Kandil kuruluyor
banner188
banner213
banner230

Yeni Şafak gazetesi Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi, Ezidilerin yaşadığı Irak’ın Şengal kentinde, PKK için Kandil benzeri bir kamp oluşturulduğunu ve bu kampın ABD ve Rusya’nın bilgisi dahilinde kurulduğunu öne sürdü.

Selvi, ABD’nin "PYD’yi terör örgütü olarak görmüyoruz" açıklamalarına da değinerek, PYD’nin çatışmalarını yönetenler arasında yer alan 109 kişinin PKK’nin komutanları olduğunu ve PKK’nin 53 tepe isminden 17’sinin Suriye’de bulunduğunu iddia etti.

Selvi'nin yazısından bir bölüm şöyle: 

Hani müttefikimiz ABD, PYD ile PKK farklıydı?

Peki ABD Büyükelçisi John Bass, PYD ile PKK farklı mıymış?

35-38 bin civarındaki PYD'linin 7 bini PKK'lı. PKK'nın 53 tepe yöneticisinden 17'si Suriye'de bulunuyor. Mustafa Karasu, Sofi Nurettin ve Bahoz Erdal başta olmak üzere… Bir ara PYD'lilerle PKK'lılar arasında, kim ön saflarda çatışacak gerilimi yaşanmıştı. Kandil'in müdahalesiyle bu tartışma sonlandırıldı. Ancak PYD'den ayrı olarak Derik ve Dırbasiye'de doğrudan PKK'ya ait silahlı eğitim kampı var. Kobani'de de MLKP'nin silahlı kampı bulunuyor.

Bu arada ABD'nin PYD'ye verdiği “plaketlik” desteğin katkısı sahada daha iyi gözleniyor.

ABD'nin katkısı Rusya'nın desteğiyle PKK, Suriye-Irak sınırında ikinci Kandil'i oluşturmaya başladı. PKK'nın ikinci Kandil'i Şengal'de kuruluyor. DEAŞ'ın Ezidilere yönelik saldırıları sırasında gündeme gelmişti Şengal. Türkiye'nin eğittiği Peşmergelerin çabalarına, ABD'nin yardımlarına rağmen Şengal'de PKK ön plana çıkarılmıştı. 98 bin Ezidiyi yok olmaktan kurtarıp, topraklarına kabul eden Türkiye'nin bu tavrı dahi ön plana çıkarılmamış, PKK kurtarıcı olarak sahneye sürülmüştü. O zaman bugünlere hazırlık yapıldığı anlaşılıyor. Irak Anayasası'nın 140. Maddesine göre ihtilaflı bir bölge olan Sincar ya da diğer adıyla Şengal. PKK'nın iki önemli ismi Mustafa Karasu ve Sofi Nurettin, bir süredir Şengal'de. PKK, Kandil'e de birinci körfez savaşında sonra yerleştirilmişti. Ancak Kandil, Şengal gibi Türkiye sınırında değil. Suriye operasyonuyla birlikte Kuzey Suriye'de PYD'ye Kantonlar oluşturulurken, işin bonusu olarak PKK'ya Şengal'de ikinci kandil kurduruluyor. Hem de hemen burnumuzun dibinde.

PKK'ya ikinci Kandil'i kuran ise müttefikimiz ABD ile Rusya. Zaten PKK'yı birinci Körfez savaşından sonra Irak'a getirip yerleştiren de ABD'ydi.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 11.02.2016 11:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol