banner200
banner222
22 Şubat 2016 Pazartesi 10:24
ABD'nin Suriye'de destek verdiği çeteler şaşkın
banner188
banner213
banner230

Suriye'deki emperyalizm destekli silahlı kalkışma Rusya'nın müdahalesiyle başka bir safhaya geçerken, ABD'nin yardım ettiği silahlı gruplar şaşkın.

BuzzFeed'den Mike Giglio'nun haberine göre, Suriye'deki ABD destekli "muhalif" gruplar, Washington'un desteklediği başka gruplarla savaştıklarını söylüyorlar.

ABD'nin desteklediği YPG'nin geçen hafta çatıştığı gruplardan yine ABD destekli Sultan Murat Tümeni komutanı Ahmed Osman, "Bu çok tuhaf, anlayamıyorum" diyor.

Sultan Murat Tümeni, Beşar Esad yönetimini devirmesi için CIA tarafından gizlice desteklenen gruplardan bir tanesi.

"Amerikalılar YPG'yi durdurmalı" diyen Osman, kendilerinin de ABD'den destek aldığını, yine ABD'den destek alan YPG tarafından vurulduklarını ve ABD'nin yalnızca seyrettiğini belirtiyor.

Yine dolaylı olarak ABD'den yardım alan Kuzey Fırtınası, Mücahid Ordusu ve Şamlılar Cephesi de YPG ile savaştıklarını aktarıyorlar.

İsmini vermeyen bir Türk yetkilisi de, "YPG, ABD'lilerin yardım ettiği gruplardan toprak ve köy alıyor. Bunlar yalnızca Amerikan yardımı almıyor, bazıları aynı zamanda bizzat ABD tarafından eğitilenler" diyor.

Türk yetkili, ABD'nin bu gruplara politik destek de vermediğini belirterek, resmî olarak ABD'nin bu bölgelerde YPG'yi kontrol etmediğini savunduğunu, ancak bu açıklamanın hiçbir anlam ifade etmediğini vurguluyor.

Bir ABD Dışişleri yetkilisi tüm taraflara provokatif davranışlardan kaçınması gerektiğini söylediklerini aktarırken, YPG konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 22.02.2016 10:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol