banner200
banner222
18 Şubat 2016 Perşembe 01:03
ABD'den Erdoğan'a: YPG'ye silah vermedik
banner188
banner213
banner230

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, “Erdoğan, ‘ABD’nin PYD ya da YPG’ye verilen silahlar, gün gelip Türk güvenlik güçlerine yöneliyor’ dedi. Buna ilişkin yorumunuz nedir?” sorusuna verdiği yanıtta, “İyi adamlara verdiğimiz silahlar, bazen kötü adamların eline geçebiliyor. Bu durumdan haberdarız” dedi.

ABD ile Türkiye arasında, YPG konusunda görüş ayrılığı bulunduğunu belirten Toner, ABD’nin YPG ile PKK arasında bir bağ görmediğini söyledi.

YPG’nin, Suriye’deki bazı girişimlerinden rahatsız olduklarını grubun liderlerine ilettiklerini de belirten Toner, “Açıkça söyledik, PKK bir terör örgütü. Ancak YPG konusunda görüş ayrılıklarımız var. Türkiye’nin YPG ile ilgili endişelerini biliyoruz ve anlıyoruz. Biz YPG’ye silah vermedik” diye konuştu.

ABD’nin Türkiye’ye, YPG’ye yönelik top atışlarını durdurması çağrısı yaptığına değinen Toner, son saatlerde top atışı yapıldığına ilişkin bir belirti görmediklerini söyledi.

YPG’ye karmaşıklıktan yararlanarak yeni yerler işgal etmeme ve Türkiye ile gerilimi yükseltmeme çağrısında bulunduklarını aktaran Toner, “YPG, Suriyeli Araplar ve Türkmenler, IŞİD’e karşı etkin ve başarılı bir mücadele veriyorlar” dedi.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 18.02.2016 01:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol