banner200
banner222
19 Şubat 2016 Cuma 00:44
ABD, Rusya'ya Suriye'deki özel kuvvetlerinin yerini bildirdi
banner188
banner213
banner230

ABD Hava Kuvvetleri Komutanı Charles Brown, Katar'dan video konferansla Pentagon'daki gazetecilere yaptığı açıklamada, "Ruslara ilettiğimiz alanlar aslında koalisyon güçlerimizin olduğu alanlar. Spesifik alanlar değil" dedi.

Rusya'dan, Suriye'nin kuzeyinde Suriyelilerle IŞİD'e karşı mücadele eden özel harekat birliklerinin bulunduğu bölgeleri hedef almamasını istediklerini söyleyen Brown, bunun öncesinde Rusları, endişe duydukları hava sahaları hakkında yakından uçmamaları konusunda ana hatlarıyla bilgilendirdiklerini dile getirdi.

DETAYLI BİLGİ VERİLMEDİ
Sputniknews'teki habere göre, Pentagon Sözcüsü Peter Cook da Brown tarafından 'çizilen alanların' haricinde söz konusu yerler için daha detaylı bilgi aktaramayacağını ifade etti. Özel harekat birliklerinin bulunduğu noktalarla ilgili Ruslarla Pentagon'daki en üst düzey yetkililerin görüştüğünü belirten Cook, görüşmelerin ne zaman yapıldığına yönelik sorularını yanıtlamadı. Cook, Suriye'deki güçlerinin varlığı konusunda oraya konuşlandırıldıkları aralık ayına denk düşen bir dönemde Rusya'yı haberdar ettiklerini dile getirdi.

ABD ve Rusya savunma bakanlıkları, Suriye hava sahası üzerinde iki ülkenin hava kuvvetleri arasında çatışma çıkmasını önlemeye dönük mutabakat anlaşması imzalamıştı. Beyaz Saray, geçtiğimiz yıl sonunda yaklaşık 50 özel harekat askerinin IŞİD'le mücadelede destekledikleri yerel güçlerin eğitimi için Suriye'nin kuzeyinde konuşlandırılmasını yetki vermişti. Özel harekat güçlerinin noktaları güvenlik gerekçesiyle açıklanmamıştı.

'SURİYE'DE UÇUŞA YASAK BÖLGE DURUMU DRAMATİK HALE GETİRİR'
ABD'li komutan Brown, toplantıda ayrıca, Suriye'de güvenli bölge oluşturulmasına ilişkin soruları da yanıtladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de Suriye'nin kuzeyinde uçuşa yasak alan oluşturulmasıyla ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine Brown, böyle bir bölge oluşturulduğunda hava güçlerinin IŞİD'le mücadeleye odaklanmaktan çok uçuşa yasak alanın tatbik edilmesine zaman harcaması gerektiğini söyledi.

Brown, bunun da oldukça maliyetli olacağını dile getirerek, "Kişisel görüşüme göre uçuşa yasak bir alanı oluşturmak zor olacak" diye konuştu. Brown ayrıca, güvenli bölgeye sızanların da hedef alınabileceğini belirterek, "Bu da mevcut durumu daha da dramatik hale getirecektir" ifadesini kullandı.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 19.02.2016 00:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol