banner200
banner222
24 Mart 2016 Perşembe 02:25
ABD: PYD ile çalışmaya devam edeceğiz
banner188
banner213
banner230

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında Barzani'nin, Al Monitor'e yaptığı açıklamada, "PKK ve PYD'nın aynı grup olduğu ve ABD'nin bunu bildiği" şeklindeki sözleri üzerine konuştu.

"Bölgede birlikte çalıştığınız Peşmerge güçlerinden, PKK ve PYD'nin aynı grup olduğu ve bunu sizin bildiğiniz halde IŞİD operasyonlarından dolayı göz yumduğunuz yorumları hakkında ne düşünüyorsunuz" şeklindeki soruyu Toner, "PKK'nin yabancı terör örgütü olduğu yönündeki politikamızın arkasındayız. Bunu geçtiğimiz aylarda da belirttik. Türk vatandaşlarına yönelik düzenlediği terör saldırılarını kınıyoruz" şeklinde yanıtladı.

Barzani Erdoğan’ı övdü, ‘PKK Şengal'i terk etsin’ dedi

'BARZANİ'NİN FİKİRLERİNE SAYGI DUYUYORUZ'
PYD/YPG ile Suriye'nin kuzeyinde çalıştıklarını tekrarlayan Toner, "PYD ya da YPG ile Suriye'nin bazı bölgelerinde, IŞİD'e karşı savaşan ve IŞİD'i kontrol ettiği bölgelerden çıkmaya zorlayan birçok grupla çalıştığımız gibi çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

PKK ve PYD konusunda Türkiyeli yetkililerin tepkisi olduğunu hatırlatan Toner, "Fakat hâlâ bu iki grubun farklı olduğunu düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

Toner, "Türk yetkililerin bu konuda bize ilettikleri kaygılara saygı duyduğumuz gibi Barzani'nin de fikirlerine saygı duyuyoruz" dedi.

Al Monitor'a konuşan Barzani ABD’nin PYD’ye dönük askeri desteğinin sorulması üzerine “PYD ve PKK kesinlikle aynı şeydir. ABD de bunu biliyor ancak bilmemezlikten geliyor. Çünkü bizim de onların da bugünkü önceliği IŞİD’le mücadeledir,” sözlerini kullandı.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 24.03.2016 02:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol