banner200
banner222
08 Mart 2016 Salı 00:44
ABD: Esad'a karşı uluslararası hukuki bir süreç olursa destekleriz
banner188
banner213
banner230

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında Yüksek Müzakere Komitesi (HCN) Başkanı Riyad Hicab'ın Esad'ın geçiş sürecinin başlaması sonrasında Suriye'yi terk etmesi ve uluslararası adaletin karşısında çıkartılması gerektiği yönündeki sözlerini değerlendirdi.

Kirby, uluslararası hukuki bir süreç sonrasında Esad'ın sorumlu tutulması gerektiğine dair bir durum ortaya çıkarsa kararı destekleyeceklerini söyledi.

Halihazırda Suriye'de siyasal çözüm arayışlarına yoğunlaştıklarını belirten Kirby, "Kendi halkına karşı gaz kullanmayan ve varil bombaları atmayan bir hükümeti kuracak siyasal çözüm arayışları için uğraşıyoruz" diye konuştu.

Kirby, Hicab'ın Suriye'de geçiş sürecinin başlaması durumunda Esad'ın ülkeden ayrılması gerektiği yönündeki sözlerinin, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Esad'ın bir an önce Suriye'den ayrılmasının gerekmediği yönündeki sözleriyle örtüşmemesi konusunda ise "taraflar anlaşmasa dahi birbirlerine saygı duyuyor" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'nin bu konudaki politikasında herhangi bir değişiklik olmadığını belirten Kirby, "Süreç başladığından beri politik durum ve Esad'ın geleceğine dair taraflar arasında bir anlaşmazlıklar var" dedi.

John Kirby, buna karşılık Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri olmadığına dair politikalarında da bir değişiklik olmadığını söyledi.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 08.03.2016 00:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol