banner200
banner222
01 Mart 2016 Salı 17:04
ABD'den sonra Fransa: Apple ve Google'a 'kişisel verileri paylaşın' baskısı
banner188
banner213
banner230

Fransa’da geçen yılki saldırılarda adı geçen kişilerin kullandığı ve polisin şifresini kıramadığı sekiz telefon ele geçirilmişti. Fransa’daki Sosyalist Parti’den Yann Galut, Apple ve Google’a benzer durumlarda güvenlik güçleri ile işbirliği yapmayı reddetmeleri halinde 1 milyon Euro ceza verilmesini teklif etti.

‘İKNA ETMENİN TEK YOLU PARA’

Fransız Le Parisien gazetesine konuşan Galut, “Veri şifresi kırma konusu söz konusu olduğunda yasal boşluklarla karşı karşıya kalıyoruz ve soruşturmaların önü kesiliyor. Apple ve Google gibi çok güçlü şirketleri talebimize razı gelmeye zorlamanın tek yolu para. Bu durumlarda kişisel bilgilerin gizliliği prensibi arkasına gizleniyorlar, fakat reklam söz konusu olduğunda topladıkları verileri kullanıyorlar” ifadelerini kullandı. Galut, yönergenin sıradan halkı değil, yalnızca soruşturma altındaki kişileri kapsadığını öne sürdü.

ABD DE ISRARCI

ABD'nin istihbarat örgütü FBI da San Bernardino'da 14 kişiyi öldüren Syed Rizwan Farook'un telefonundaki kilidi açması yönünde Apple'dan talepte bulunmuştu. Apple bu talebi de "tehlikeli" ve "örneği görülmemiş" olarak nitelendirip reddetmişti. Bunun üzerine FBI, California'daki bir mahkeme kararını gerekçe göstererek telefonun güvenlik yazılımının devre dışı bırakılması için Apple'a ısrarcı olmuştu. Ancak Apple, kararlılığını koruyarak mahkeme kararının iptalini istemişti. 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 01.03.2016 17:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol