banner200
banner225
04 Mart 2016 Cuma 01:44
395 akademisyen için soruşturma talep edildi
banner188
banner213
banner230

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Bürosu, akademisyen bildirisinde "terör suçu" olmadığını belirterek, terör soruşturması başlatmadı. Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, suç duyuruları, Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcılığına gönderildi. Basın savcılığı da akademisyenler hakkında “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçunu düzenleyen TCK’nın ünlü 301. maddesinden inceleme başlattı. 

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Taştan, sürdürdüğü incelemeyi tamamlayarak, Ankara ve yurt dışında yaşadığı tespit edilen 395 akademisyen hakkında TCK’nın 301. maddesi kapsamında soruşturma yapabilmek için Adalet Bakanlığı’nda izin talebinde bulundu.

Savcı Taştan, Bakanlığa yaptığı izin başvurusunda, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bildiri, yasadışı terör örgütü PKK’nın kanlı terör eylemlerini yoğunlaştırması, Güneydoğu illerimizin birçok ilçesinde ‘öz yönetim’ adı altındaki silahlı kalkışmalarla ‘milli güvenlik kamu düzeni, kamu güvenliği, Cumhuriyetin temel nitelikleri ve Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü’ tehdit etmesi nedeniyle bu örgüte yönelik olarak başlatılan operasyonların devam ettiği ve şehir merkezlerinde silahlı direniş gösteren terör örgütü mensuplarının, çok sayıda güvenlik görevlisini şehit ettiği bir süreçte 11 Ocak 2016 tarihinde yayınlanmıştır. 

Bu itibarla eylem ülkenin, milli güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliğinin ‘açık ve mevcut tehlike’ altında olduğu bir zaman diliminde gerçekleştirilmiştir. Her ne kadar incelemeye konu bildiri nedeniyle şüpheliler hakkında yapılan bir kısım ihbarlarda ‘yasadışı terör örgütünün propagandası yapmak’ suçundan da söz edilmiş ise de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosunca evrak üzerinden yapılan değerlendirmede, eylemin TCK 301 Maddesinde tanımlanan suçu oluşturabileceği belirtilmiş, bu suç yönünden gereğinin tekdir ve ifadesi için dosyanın Basın Suçları Bürosuna gönderilmesi suretiyle ‘örgüt propagandası’ suçunun oluşmayacağı zımni bir şekilde ifade edilmiştir.”

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 04.03.2016 01:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol