banner200
banner235
banner225
28 Şubat 2016 Pazar 16:43
23 vekilin dokunulmazlıklarının kaldırılması isteniyor: Bekir Bozdağ açıklama yaptı
banner188
banner213
banner230

HDP ve CHP üyesi 23 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ile ilgili Başbakanlık tezkereleri, TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna sevk edildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Dokunulmazlık ve kürsü masumiyeti, milletvekillerine suç işleme hak ve hürriyeti vermez. Milletvekilleri suç işlediğinde, terör örgütlerine yardım etsinler, şiddeti, terörü, her türlü canavarlığı kutsasınlar ve onlarla her türlü birlikteliği ortaya koysunlar diye verilmiş bir imkan değil. Milletvekillerinin suç işleme hakkı ve özgürlüğü yoktur" dedi.

Ziyaretlerde bulunmak ve kamu yatırımlarında incelemelerde bulunmak üzere Siirt'e gelen Bakan Bozdağ, burada konuyla ilgili soruları yanıtladı. 

Söz konusu süreci, "Cumhuriyet başsavcılıkları herhangi bir şikayet üzerine soruşturma başlatıyor. Daha sonra üzerine gittikleri fezlekeyi Adalet Bakanlığı'na gönderiyorlar. Adalet Bakanlığı, bunları Başbakanlık'a, Başbakanlık da bunu TBMM'ye havale ediyor. TBMM, bunu Anayasa Komisyonu'na havale ediyor. Anayasa ve Adalet Komisyonları'ndan oluşan karma komisyon, dokunulmazlıklarla ilgili dosyayı inceliyor ve bir rapor hazırlıyor. Kaldırılması yönünde karar verir, bu karar da genel kurul tarafından kabul edilirse dokunulmazlık kalkıyor" şeklinde tarif eden Bozdağ, "Bu dokunulmazlık ve kürsü masumiyeti, milletvekillerine suç işleme hak ve hürriyeti vermez. Milletvekilleri suç işlediğinde, terör örgütlerine yardım etsinler, şiddeti, terörü, her türlü canavarlığı kutsasınlar ve onlarla her türlü birlikteliği ortaya koysunlar diye verilmiş bir imkan değil. Anayasamızı hepimizin iyi değerlendirmesi gerekir" dedi.

CHP ve HDP'li 23 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması Meclis'te

Bozdağ, şöyle devam etti: 

"Tekrar tekrar ifade ediyorum; dokunulmazlık yasama ve denetim faaliyetlerinin özgürce yapılabilmesi için getirilmiş bir zırhtır. Yoksa milletvekillerimizin özgürce suç işlemesi ve hiç kimsenin suçu görmemesi, duymaması ve bir şey yapmaması anlamında bir zırh kesinlikle değildir. Milletvekillerinin suç işleme hakkı ve özgürlüğü yoktur. Kim suç işlerse, bizim hukukumuzda onun karşılığı vardır. Ve o karşılık mutlaka günün birinde onu bulacaktır. Parlamentoda bunlar kaldırılırsa ondan sonra yargılama süreci başlayacaktır. Zaman zaman Türkiye'de, zaman zaman bu konuda değişik kararlar aldı. Önümüzdeki süreç içerisinde bu konular da geldiğinde elbette Meclis, gerekli değerlendirmede bulunacaktır."

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 28.02.2016 16:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol