banner200
banner235
banner225
02 Mart 2016 Çarşamba 16:24
'Yemen’de federasyon olabilir'
banner188
banner213
banner230

Yemen'in Suudi Arabistan destekli devrik cumhurbaşkanı Mansur Hadi, Yemen'de "federasyon" olabilceğini söyledi.

YDH'nin aktardığına göre, Suudi Arabistan’da yayımlanan Ukaz gazetesine demeç veren Mansur Hadi, Suudi Arabistan’ın Yemen’i Körfez işbirliği Örgütüne almaç için şartları olduğunu açıkladı.

Yemen ordusu ve Ensarullah’a bağlı Halk Komitelerinin kontrolü altında bulunan başkent Sana’yı ele geçirmekten söz eden Mansur Hadi, ülkede yeni bir siyasi süreç başlatacaklarını söyledi.

Mansur Hadi, “Sana’yı ele geçirdikten sonra yapacağımız ilk iş anayasa taslağı hazırlamak için ulusal heyet komitesini toplamak olacak. Yemen’in önde gelen 85 şahsiyetinin yer aldığı bu komite, anayasa taslağını ele alacak, bu anayasa referandumla kabul edildikten sonra da seçimler yapılacak. Böylece Yemen’i yeni cumhurbaşkanına teslim edeceğiz. Ben bu seçimlerde aday olmayacağım, sadece gözlemci olarak yer alacağım” dedi.

Mansur Hadi, Yemen’in Körfez İşbirliği Örgütü üyeliğine seçilmesi konusundaki bir soruya da Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdulaziz’in Yemen’in Körfez İşbirliği Örgütü’ne kabul edilmesi için Husilerin ve eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in bulunmamasını şart olarak koştuğunu söyledi.

Mansur Hadi, Güney Yemen ayrılıkçı hareketinin bağımsızlık talebi ile ilgili olarak da “Onlar, düzenli bir ayrılıktan yanalar; ama gerçek şu ki ülkenin bayrağı ve para birimi aynıdır. Bununla birlikte özerk bölgeler şeklinde bir federal yapı kabul edilebilir” dedi.

Yemen’de 4, 5 veya 6 bölgeli bir federal yapı kurulabileceğini belirten Mansur Hadi, “Ancak şu an 3 bölge bulunuyor. Yemen’de federal bir devlet kurulamazsa yapısal bir kalkınma mümkün olmaz” dedi.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 02.03.2016 16:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol