banner200
banner235
banner225
09 Şubat 2016 Salı 15:04
'Ilımlılar' ile 'silahlılar' Ankara'da buluştu: Yeni bir 'Fetih Ordusu' mu?
banner188
banner213
banner230

Suriyeli "muhaliflerin" Aralık ayında Riyad’da kurdukları Yüksek Müzakere Konseyi Genel Koordinatörü Riyad Hicab, silahlı muhalif gruplarla bir araya geldi.

Ankara’da düzenlenen toplantıya Ceyş-ul İslam, Ahrar-u Şam, Ceyş-ul mücahidin, 13. Tugay, Özgür Suriye Ordusu bileşenleri ve başka silahlı gruplar da katıldı.

Al Jazeera'nin haberine göre katılımcılar, Suriye’de "Rusya saldırıları ve Esed’in kuşatmalarına karşı" silahlı mücadele çabalarının birleştirilmesi gerektiği konusunda hem fikir olduklarını vurguladı.

Suriye’de meselenin "devrimden Rusya ve İran işgaline karşı mücadeleye" dönüştüğünün altını çizen gruplar, tek bir askeri çatı altında birleşmeye hazır olduklarını belirtti.

Ankara toplantısına Ceyş-ul İslam’ın temsilcisi olarak katılan Müzakere Heyeti’nin başmüzakerecisi Muhammed Alluş, Esad ve Putin’in barış istemediğini ve bundan dolayı muhaliflerin silahlı mücadeleye devam etmek zorunda olduğunu savundu.

Suriyeliler sadece kendileri için savaşmıyor. Onlar aslında tüm Müslümanlar için savaşıyor. Mesele bizim tirandan kurtulmaktan çıktı. Esed’in bir ateşkes ya da herhangi bir karar almak için bir egemenlik alanı kalmadı.

Bundan dolayı tüm dostlarımıza ve komşularımıza, uluslararası toplumuna daha çok baskı uygulaması çağrısını yaptık ve sahada kendini kanıtlayan silahlı gruplara desteğini artırmasını istedik. Biz gerçekten barış istiyoruz. Fakat Beşşar Esed ve Putin barışı istemiyor. Onlar sadece daha çok kan akıtmak istiyor. Bundan dolayı biz silahımızı taşıp bu katil rejime karşı mücadelemize devam etmek zorundayız.

Bir süredir, Halep'te sıkışan Suudi Arabistan ve Halep'in, dağılan silahlı grupları bir araya getirerek yeni bir "Fetih Ordusu" kurmaya çalışacağı, hatta bu gruplara uçaksavar da verebilecekleri konuşuluyordu.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 09.02.2016 15:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol