banner200
banner222
17 Mart 2016 Perşembe 23:26
'Cehenneme git Erdoğan' sözleri Der Spiegel'e akreditasyon verdirmedi
banner188
banner213
banner230

Der Spiegel dergisi, basın kartı yenilenmeyen İstanbul muhabiri Hasnain Kazım geri çağırdı.

Kazım, Soma’daki maden katliamında bir madenci yakınının “Cehenneme git Erdoğan” sözlerini haberinin başlığına taşıyınca, hükümetin hedef tahtasına oturtulmuştu.

Derginin web sayfasının genel yayın yönetmeni Florian Harms, muhabirlerinin aylardır akreditasyonunun yenilenmesini beklediğini belirterek, "Muhabirimize, dolayısıyla Der Spiegel'e ve Spiegel Online'a yapılan hoşgörülemez bu muamele basın özgürlüğüne aykırıdır" dedi.

Harms, muhabirleri Hasnain Kazım'ın "gazetecilik faaliyeti nedeniyle artık Türkiye'de istenmediğine" emin olduklarını söyledi.

Hasnain Kazım, Soma'daki maden faciası hakkındaki haberleri yüzünden ölüm tehditleri aldığı için geçen yıl Mayıs ayında geçici bir süre Türkiye'den ayrılmıştı.

10 BİNDEN FAZLA TEHDİT ALMIŞTI

Kazım, e-posta, ve sosyal medya üzerinden 10 binden fazla tehdit aldığını, bunlardan bir kısmının ölüm tehdidi olduğunu söylemişti.

Alman haber ajansı DPA, Kazım ile ailesinin ülkeyi güvenli bir şekilde terkedebilmeleri için havaalanına Alman diplomatlar eşliğinde gittiğini belirtti.

Fransız haber ajansı AFP de, bir diplomatik kaynağa dayanarak, Türkiye'nin ülkedeki yaklaşık 20 Alman gazeteciden toplam 8'ine basın kartı vermeyi reddettiğini ve başka Alman gazetecilerin da ülkeden ayrılmak zorunda kalabileceğini bildirdi.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 17.03.2016 23:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol