banner200
banner235
banner225
27 Ocak 2016 Çarşamba 10:43
'Bir babanın öz kızına şehvet duyması haram değil' fetvası veren kişi açığa alındı
banner188
banner213
banner230

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, 2016 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Elvan, Diyanet'e bağlı fetva hattı "Bir babanın öz kızına şehvet duyması haram değil" fetvası nedeniyle Bilgi işlem Dairesi Başkanı'nın görevden alındığını söyledi.

Diyanete bağlı fetva hattının, internet sitesine yöneltilen sapkın soruya "Din referansı" ile en az onun kadar sapkın bir cevap verilmiş ve "Bir babanın öz kızına şehvet duyması haram oluşturmaz" fetvası verilmişti.

Diyanet'in fetvalarına ilişkin milletvekillerinin konuşmalarına değinen Elvan, şöyle bir açıklama yaptı: 

"Şunu çok açıklıkla ifade etmek istiyorum, sokakta aklını, ahlakını yitirmiş hiçbir insanın dahi kullanamayacağı ifadeler bunlar. Hicap duyarız bunları konuşmaktan. Böyle bir fetva söz konusu değil. Ne Alevi kardeşlerimize yönelik olarak ne de işte çocuğuyla birtakım ilişki vs. Bununla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığımızın kesinlikle ne görüşü ne de fetvası söz konusu. Ama maalesef, iletişim ve sosyal medyada sağlanan birtakım gelişmeler, iletişim teknolojilerinin çok daha iyi noktaya gitmesi vesilesi, bu gibi araçları da kullanarak, manipüle ederek, Diyanet İşleri Başkanlığımızı da kötüleyen bir takım girişimler olmuş. Bunu da ifade edeyim. Bununla ilgili soruşturma başlatıldı. Bilgi işlem Dairesi Başkanı açığa alındı. Soruşturma devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığımıza ve çalışan arkadaşlarımıza böyle bir iftiranın atılması son derece üzücü bir hadise. Böyle bir husus söz konusu değil. Tamamıyla uydurma ve iftiradan ibaret."

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in Alevilik ile ilgili açıklamalarının çarpıtıldığını iddia eden Elvan, Görmez'in, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile telefonda görüştüğünü aktardı. Elvan, "Sayın Kılıçdaroğlu da 'Benim kabul etmediğim hiçbir kelime yok' şeklinde bir ifade kullanmıştır sayın Başkana (Görmez) ve 'Vekillerimizle birlikte sizi ziyaret edeceğim' şeklinde ifade kullanmıştır. Diyanet İşleri Başkanı'nın bana aktardığı kadarıyla söylüyorum" diye konuştu.

Diyanet'ten fetva: Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil!

Diyanet 'Öz kızınıza şehvet duyabilirsiniz' fetvası tepki görünce siteyi kapattı

Diyanet İşleri Başkanı skandal fetvayı kabul etti: İtibarsızlaştırmaymış

Komünistlerden 'deve' fetvası veren Diyanet'e yanıt: Sen bir sus!

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 27.01.2016 10:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol