banner200
banner235
banner225
17 Ekim 2016 Pazartesi 18:00
Züğürt ağa filmini aratmayacak olay: Mersin'de 'satılık köy' tepkisi
banner188
banner213
banner230

Cumhuriyet Halk Partisi milletveki Fikri Sağlar, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM'ye verdiği soru önergesinde, Sarıkaya Köyü'nün, Şener Şen'in 'Züğürt Ağa' filmini aratmayacak cinste olup, köyün girişine 'Satılık' pankartı asılarak satışa çıkarıldığını belirtti. Sağlar, 2B arazileri için dönüm başına 60 bin lira olarak belirlenen bedeli ödemeyen vatandaşların, köyü satma kararı aldıklarını hatırlattı. Sağlar, "AK Parti iktidarının sata, sata bitiremediği ülkemizde şimdi de köyler satışa çıkarılmıştır. Seçim bölgem Mersin Erdemli ilçesinin Sarıkaya Köyü satışa çıkarılmıştır. Bu mağduriyetin bir anca önce giderilmesi lazımdır" dedi.

Yanlışlığın düzeltilmesini isteyen Sağlar şu görüşlere yer verdi:

"2B arazilerine devletin belirlediği rakam, birinci bölge için 60 bin TL, ikinci bölge için 50 bin TL, üçüncü bölge içinse 38 bin TL olmuştur. Köylülerin bu rakamlarla arazileri satın almaları mümkün değildir. Yeniden fiyat tespiti yapılarak hatanın düzeltilmesini talep eden köylüler yerlerinden olmakla karşı karşıya. Bu bedellerle satıldığı takdirde araziler toplam 50-60 milyon TL'yi bulmaktadır. Köy 50-60 milyonu bırakın, 5 milyon TL'yi bile toplayacak kapasiteye sahip olmadığı bilinmektedir. Yine seçim bölgem Erdemli'nin Üçtepe Köyü'nde yaşayan yurttaşlar da köyü toptan satmayı düşünmektedir. Dedelerinden kalma hazine arazileri için 2B kapsamında Maliyenin fahiş bedeller istemesi köylüleri canından bezdirmiştir."

KÖYLÜLERDEN TEPKİ

Bu arada, köylüler yaşananlara tepki çekmek üzere eylem yaptı. "Sarıkaya Köyü Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından satılıktır. Sayın Cumhurbaşkanımız son çare sizsiniz" şeklinde dev pankart ve dövizler açan köylüler, soruna çözüm bulunmasını istediler.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 17.10.2016 18:00
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol