banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
14 Temmuz 2016 Perşembe 19:40
Zonguldak'ta binlerce madenci özelleştirmeye karşı yürüdü


Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) 5 müessesesinden en büyüğü 3 bin işçinin çalıştığı Karadon Müessese Müdürlüğü'nün özelleştirme kapsamına alınması talebi, binlerce madencinin katıldığı eylemle protesto edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, TTK Karadon Müessesesi'nin özelleştirme kapsam ve programına alınmasını talep etmesi üzerine Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, TTK'dan müessesenin envanter bilgilerini istedi. Kurumda örgütlü olan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) yönetimi, müessesenin özelleştirileceği iddiaları üzerine eylem kararı aldı. Kuruma ait maden ocaklarında çalışan işçiler, bugün iş çıkışında kent merkezindeki Madenci Anıtı önünde toplandı. 5 müesseseden gelen el ve yüzleri kömür karası içindeki işçilere vatandaşlar da destek verdi.  İşçiler 'Zonguldak, madenci omuz omuza', 'Madenci ekmeğine sahip çık', 'Vur vur inlesin Ankara dinlesin' sloganları attı.


'ZONGULDAK ÜZERİNDE KARA BULUTLAR DOLAŞIYOR'


Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Zonguldak üzerinde 1990 ve 1994 yıllarında, 5 Nisan kararlarında olduğu yine kara bulutlar dolaştığını, maden ocaklarının, demir-çelik sektörünün tehdit edildiğini söyledi.

Demirci, "Ülkemiz sanayisinin belini kırmak istiyorlar. Uluslararası tekeller ve yerli işbirliklçileri, kendi kazançlarını artırmak için bizi, Zonguldak ve bölge halkını, sonra da ülkemiz insanlarını işsizliğe, açlığa, yoksulluğa mahkum etmek istiyorlar. Bugün bunun ilk adımını TTK Karadon Müessesesi'nde atmak istiyorlar. Çünkü Karadon Müessesesi, TTK'nın bel kemiğidir. En kısa sürede TTK'dan kurtulmanın hesabını yapıyorlar. Buna izin verecek miyiz? TTK'nın özelleştirilmesi girişimlerinden vazgeçildiği resmen açıklanıncaya kadar eylem ve etkinliklerimiz devam edecek. Son nefesimize kadar, bir tek arkadışımız dahi ayakta kalsa bu mücadele, madenci kardeşlerimiz ve Zonguldak halkımızla birlikte devam edecektir" dedi.

'SESİMİZİ YERALTINDAN 8 ŞİDDETİNDE DEPREM GİBİ DUYURURUZ'

Hükümeti çığlıklarını doymaya davet eden Demirci, şöyle konuştu:

"Biz madenciler ve Zonguldak halkı olarak 1990 ve 1994'de tek yürek ve tek ses olarak bu yanlışa nasıl 'dur' dediysek, bugün de engel olacağız. Bu hükümet de Zonguldak'ın TTK'ya, Türkiye'nin de Zonguldak'a ihtiyacı olduğunu görecektir. Biz Zonguldak gerçeğini hep birlikte anlatmaya devam edeceğiz. Sesimizi, bu çığlığımızı buradan, yer üstünden duymazlarsa, yeraltından 8 şiddetinde deprem gibi duyurmaya devam edeceğiz. Bu ses 1990 yılında Türkiye'de ve dünyada yankılanmış, siyasi iktidar bedelini ödemiştir. Bu ses 1994 yılında Türkiye'nin dört bir yanında yankılanmış ve o siyasi iktidar bedelini ödemiştir."

'ÖZELLEŞTİRMENİN ÖLÜM DEMEK OLDUĞUNU BİLİYORUZ'

2010 yılından bu yana kurum yönetiminin ısrarlı talebine rağmen siyasi iktidarın TTK'ya işçi almadığını, bugün 5 bin 500 civarında işçi açığı olduğunu vurgulayan Demirci, şöşle devam etti:

"Göz göre göre TTK'nın zararı büyüdü. Türkiye'nin ithalatı arttı. Zonguldak göç verdi. Türkiye'nin dış borcu arttı. Aslında kaybeden sadece Zonguldak değildir, Türkiye'dir. Kazanan yabancı devletler, yabancı şirketler ve ithal kömürü Türkiye'ye getirenlerdir. Türkiye'de sadece bizim bölgemizde 100-150 yıl ülkemiz demir çelik sektörüne ve sanayisini güvencede tutacak taşkömürü rezervi var. Başka yerde yok. Biz madenciler ve bölge insanı özelleştirmenin ölüm demek olduğunu gördük. Biz 'güzel öldüler' sözünü unutmadık. Ölümden ötesi yok. Biz hergün ölümü yaşayanlardanız. Biz hergün helalleşenlerdeniz. Biz yerin yüzlerce metre altında kendimizi önce Allah sonra arkadaşlarımıza emanet ederiz. Son nefesimize kadar mücadele edeceğiz. İşimize, aşımıza, Zonguldak'a, geleceğimize, ülkemize, milletimize sahip çıkacağız. Bugün madenciler burada, önümüzdeki günlerde tüm Zonguldak meydanlarında olacak ve bu yanlışı mutlaka durduracağız."

Açıklamanın ardından kalabalık, kentin en işlek caddesi Gazipaşa'yı takiben Valilik önüne kadar özelleştirme karşıtı sloganlarla yürüyerek eylemi bitirdi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 14.07.2016 19:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177