banner200
banner235
banner225
07 Nisan 2016 Perşembe 20:00
Zihinsel engelli kadına tecavüz eden  zanlıyı Adli Tıp  raporu kurtardı
banner188
banner213
banner230

Zonguldak'ta, 29 yaşındaki S.S.'ye cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklu yargılanan 37 yaşındaki Özer B., Adli Tıp Kurumu'nun, "hafif zeka geriliği bulunan kadının olayın hukuki anlam ve sonuçlarını algılayabileceği, fiile ruhsal yönden mukavemete muktedir olduğu" yönündeki raporu üzerine tahliye edildi.

Saldırı, geçen yıl 15 Ekim'de Karaelmas Mahallesi'nde meydana geldi. Özer B., iddiaya göre S.S.'nin evine giderek cinsel istismarda bulundu. Kadının annesinin eve gelmesi üzerine pencereden kaçan Özer B., daha sonra yakalanarak tutuklandı. Zonguldak 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, "nitelikli cinsel saldırı" suçundan 18 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada, Mahkeme heyeti, akıl sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesi için S.S.'yi Adli Tıp Kurumu'na sevk etti.

Adli Tıp Kurumu 6'ncı İhtisas Kurulu'nun raporunda S.S.'de hafif derece zeka geriliği bulunduğu belirtilerek, şöyle denildi:

"Ancak bu zeka geriliği, mağdurun bulunduğu olaya ruhsal yönden mukavemetine engel olacak ve olayın hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneğini etkileyecek mahiyet ve derecede değildir. Dolayısıyla mağdurun bulunduğu olayın hukuki anlam ve sonuçlarını algılayabileceği, fiile ruhsal yönden mukavemete muktedir olduğu, beyanlarına itibar edilebileceği oy birliği ile mütalaa olunur."

Rapor üzerine sanık avukatı, bir üst mahkemeye başvurarak, cinsel saldırının "rıza dahilinde gerçekleştiği" gerekçesiyle, Adli Tıp Kurumu raporunun da göz önünde bulundurularak tahliye talep etti. Mahkeme de geçen 8 Mart'ta sanığın tahliyesine karar verdi.

Tahliyenin ardından yapılan duruşmaya Özer B. katılmadı. Mahkeme heyeti, duruşmada ilk kez ifade veren S.S.'yi ise tekrar Adli Tıp Kurumu'na sevk ederek duruşmayı erteledi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 07.04.2016 20:00
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol