banner200
banner235
banner225
08 Şubat 2016 Pazartesi 17:00
Zeybekçi: Cumhurbaşkanı dendiğinde herkes haddini bilecek
banner188
banner213
banner230

 

AKP Denizli Milletvekili ve Ekonomi eski Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti. Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Varol ve yönetim kurulu üyeleriyle bir süre sohbet eden Zeybekci, daha sonra İlyas Haytan Toplantı Salonu'nda soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte Güney Amerika gezisine katılan Zeybekci, Türkiye'nin yurt dışındaki algısını ve gücünü daha iyi gördüğünü belirterek serbest ticaret anlaşmaları konusunda önemli görüşmeler kaydedildiğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile TBMM eski Başkanı Bülent Arınç arasında yaşananlarla ilgili soruya cevap veren Nihat Zeybekci, "Bu sadece Recep Tayyip Erdoğan'a söylenen bir söz değildir. Genel itibariyle ülkenin geleceğini de ilgilendiren, 78 milyonu ilgilendiren konulardır. Cumhurbaşkanı üzerinden yapılan konuşmaları yakından takip ederim. Bu parti, bu dava Cumhurbaşkanımızın kişiliğinde bayraklaşıyor. Geçen yıl ocak ayında AKP olarak oyumuz yüzde 49-52 civarındaydı. 7 Haziran'a geldiğinde yüzde 40'lara indiğini gördük. Benim haddim değil ders vermek ya da ikazda bulunmak. Ama sonuçlarını 2015'te gördük. Bunun tekrar edilmiş olması bugün acaba bilerek kasten tekrar öyle bir şeye gidilmiş olması, ben öyle algılarım" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 78 milyonu temsil ettiğini söyleyen Zeybekci, "Cumhurbaşkanımız da bir insandır, fanidir ve eleştiriye elbette açıktır. Ben Bakanlar Kurulu toplantılarında Cumhurbaşkanımızın Başbakan iken 9-10 saat bizleri dinlediğine, tek tek not aldığına şahit olan birisiyim. Elbette ona karşı dikkat edeceksiniz. Yıpratılan bu ülkenin lideri olur. Bunun adı bugün Erdoğan'dır yarın Kemal Kılıçdaroğlu da olsa yine aynı şeyi söylerim. Herkes, Cumhurbaşkanı dendiğinde haddini bilecek. Çünkü o Türkiye'nin Cumhurbaşkanıdır. Ülkeyi temsil ediyor. Eleştiriler ve diğer şeyler beni rahatsız ediyor" diye konuştu.

"TÜRKİYE BAŞKANLIK SİSTEMİ İLE İLGİLİ TARTIŞMALARI BİTİRMEK ZORUNDA"

Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemini değerlendiren Zeybekci, TBMM'nin yeni bir anayasayapması, Türkiye'nin ikili güçlü sisteme geçmesi gerektiğini vurguladı. Zeybekci, "Milletvekili yemini ederken külliyen karşı olduğum şeylere yemin ediyorum. 'Anayasa'ya sadakatten ayrılmayacağıma' diyoruz ama ben bu anayasayı beğenmiyorum ve değiştirmek istiyorum. Ben bu anayasanın birçok maddesine karşıyım. Vatanın bölünmez bütünlüğü ile ilgili kısımları da eklenerek bir yemin metni ortaya çıkarılabilir. Türkiye başkanlık sistemi ile ilgili tartışmaları bitirmek zorundadır. Adına ne derseniz deyin Türkiye ikili güçlü sisteme geçmek zorunda. Yüzde 51 ile iktidar, yüzde 49 ile muhalefet anlayışı olmalı. Böyle olmalı ki muhalefet diğer seçimde iktidar olmak istemeli" dedi.

"MECLİS ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ YAPMAZSA MİLLET BUNU AFFETMEZ"

Anayasa değişikliği yapılırken sistem değişikliğinin konuşulmamasının aldatmaca olacağını vurgulayan Zeybekci, "Başkanlık sisteminin konuşulmadığı bir anayasa değişikliği boşa vakit kaybı olur. Sistem değişikliğini beraberinde getirecek olan bir anayasa değişikliği ele alınmalı. Milletin huzuruna öyle gidilmeli. Bu iş kökten çözülmeli. Bu meclis bu anayasa değişikliğini yapamazsa millet bunu affetmez. Bu meclis sistem değişikliğini de içinde barındıran anayasa değişikliğini yapamazsa bunu yapabilecek bir meclis arayışı yeniden gündeme gelebilir" diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 08.02.2016 17:00
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol