banner200
banner222
18 Şubat 2016 Perşembe 13:20
'Yüzlerce savaşçı Türkiye'den Suriye'ye geçti'
banner188
banner213
banner230

Reuters ajansının ulaştığı "farklı bir çok muhalif kaynak", Suriyeli Kürt grup YPG'nin ilerleyişiyle karşı karşıya kalan isyancılara yardıma giden yüzlerce savaşçı askeri araç ve teçhizatlarıyla birlikte Halep vilayetindeki Azez'e gittiğini kaydediyor.

Suriye ordusunun Halep'in kuzeyine doğru ilerleyişi nedeniyle Azez'in dış dünya ile tek bağlantısı Türkiye sınırı.

Ordunun ilerleyişi aynı zamanda Halep'in isyancıların elindeki bölgelerine kuzeyden ana ikmal hattını da kesmiş oldu.

'Cihatçı grupların dışındaki isyancılar'

BBC Türkçe'nin haberine göre, Bab el Selam (Kilis'teki Öncüpınar sınır kapısının Suriye tarafındaki adı) sınır kapısını kontrol altında tutan Levant Cephesi'nden adını Ebu İssa olarak veren bir komutan Reuters'a, ''Hafif silahlar, havan topları, füzeler ve tanklarımızla geçişimize izin verildi'' dedi.

Ebu İssa, geçişine izin verilenlerin Nusra cephesi ve diğer cihatçı grupların dışındaki 'isyancı gruplar' olduğunu söylüyor.

Suriye'deki savaştaki can kaybı ve insan hakları ihlallerini izleyen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi adlı muhalif kuruluş da Türkiye sınırından Azez'e yüzlerce savaşçının geçtiği haberlerini doğruladı.

Dün YPG'nin de içinde bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri'nden bir sözcü BBC Türkçe'ye verdiği mülakatta Türkiye'den Azez'e savaşçıların geçtiğini öne sürmüştü.

Reuters'in haberi daha önce Kürt kaynaklardan gelen bu tür iddiaları destekliyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 18.02.2016 13:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol