banner200
banner222
30 Kasım 2016 Çarşamba 11:40
Yurt faciasında skandal üstüne skandal... Bir gün önce değiştirilmiş
banner188
banner213
banner230Türkiye, Adana'nın Aladağ ilçesinde Süleymancılara ait kız öğrenci yurdunda çıkan yangında yitirdiği canlarına ağlıyor. Dün akşam saatlerinde çıkan yangında, 11 öğrenci ve 1 eğitmen yaşamını yitirdi. Facianın ardından bir kez daha ihmaller zinciri çıktı.

İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNE YURT AÇILMASI YASA DIŞI

Türkiye'de ilkokul öğrencilerine yurt açma izni verilmiyor ancak Aladağ'daki yurt ve Türkiye'nin dört bir yanına yayılan 'tarikat' ve 'cemaat' yurtları Milli Eğitim Bakanlığı onayıyla öğrencilere ev sahipliği yapıyor. Denetimden uzak, varlığı bile yasa dışı olan bu yurtlarda binlerce öğrenci kalmak zorunda bırakılıyor. Aladağ kız öğrenci yurdunda yoksul ailelerin çocuklarının kaldığı, yurdun yıllık kirasının ise 700 lira olduğu öğrenildi.DEVLET ELİYLE "TARİKAT YURTLARI" DAYATMASI

Dün akşam facianın duyulduğu saatlerde yurdun önünde kızını arayan bir babanın isyanı da öğrencilerin yasa dışı tarikat yurtlarında devlet eliyle kalmaya zorlandığını doğrular nitelikte. Kül olan yurdun önünde kızını arayan baba, "Burası Süleymancıların yurdu. Devlet yurdunu yıktılar, çocuklarımızı buraya yerleştirdiler" diyerek isyanını dile getirmişti.

FACİANIN SEBEBİ BİR GÜN ÖNCE DEĞİŞTİRİLEN ELEKTRİK SAYACI

Öğrencilerin verdiği bilgiye göre yangından bir gün önce yurdun elektrik sayacı değiştirilmiş. BirGün gazetesinden Meltem Yılmaz'ın haberine göre öğrenciler, değişen sayacın görevliler tarafından kontrol edildiğini görmediklerini ifade etti.

Öğrencilerden B.G., "Yangın çıktığını anlaşılınca yurtta büyük bir panik yaşandı. Çok korktum ve üçüncü kattan aşağı atladım. Kol ve bacağımda kırıklar ve belimde ezilme var" ifadelerini kullanırken annesi ise "Kızımın yaşadığına dua ediyorum. Şoktayım" dedi.

AHŞAP YÖNETMELİĞE AYKIRI

Yangının boyutunu artıran bir diğer sebep ise yurt olarak kullanılan binanın çatısının ve iç duvarlarının tamamen ahşaptan yapılması. Öğrencilerin kaldığı üç katlı binanın çatısı ile duvarlarının ahşaptan oluşması yangının şiddetini artıran bir başka sebep. Binada çatının ve duvarların ahşam olması, yönetmeliğe aykırı bir başka nokta.

YERLER HALIFLEKS

Çatı ve duvarları ahşaptan oluşan binanın merdivenler de dahil olmak üzere tüm zemininin ise halıfleks kaplı olduğu belirtiliyor. Bu durum da yangının hızla yayılmasına etki eden bir başka neden.

YANGIN MERDİVENLERİ KİLİT

Yurt olarak kullanılan binadaki ihmaller zincirinin bir diğer parçası ise binadaki yangın merdivenlerinin kapısının kilitli olması. Feci şekilde can veren öğrencilerin cesetlerinin yangın merdiveni önünde bulunduğu ifade ediliyor.

İLÇEDE HASTANE YOK

Adana merkezine 99 kilometre uzakta bulunan Aladağ ilçesinde bir hastane bulunmuyor. 2011 yılında 15 yataklı hastanenin inşaatına başlanmış durumda ancak geçen 5 yıl boyunca hastane inşaatında yüzde 4 ilerleme kaydedildiği Sağlık Bakanlığı'na ait internet sitesinde yer alıyor.

Yine aynı tarikat! 8 yıl önce 18 kişi ölmüştü

Prof. Arı’dan 11 öğrencinin öldüğü yurt yangınına yorum: Kader sonuçta

MHP'li başkan canlı yayında cevap veremeyeceği Aladağ sorularını duyunca gazeteciye çıkıştı

Her yanı ayrı rezalet... Aladağ'da bir ambulansta 9 cansız beden

Gizlemek istiyorlar... Adana'da 12 kişinin öldüğü kız yurdu faciasına yayın yasağı getirildi

Çocuklar kaçamadı! Yangın merdiveni kilitliymiş

Adana'da kız yurdunda yangın faciası: İşte gün ağarınca ortaya çıkan facianın fotoğrafları...

Öğrenci velisinin isyanı: Devlet yurdunu yıkıp çocukları Süleymancıların bu yurduna yerleştirdiler

Adana'da kız yurdunda yangın faciası: 11 öğrenci ve bir görevli yaşamını yitirdi, 22 yaralı

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 30.11.2016 11:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol