banner200
banner222
14 Şubat 2016 Pazar 11:20
Yunan kanalına Acun ayarı
banner188
banner213
banner230

Yunanistan’da ulusal çapta yayın yapan özel televizyon piyasasına çekidüzen vermek amacıyla hazırlanan HD yayın kalitesine sahip 4 yeni lisans verilmesine ilişkin düzenleme parlamentoda yapılan oylamada 154 ‘evet’ oyu ile kabul edildi.

Borç 20 milyon Avro

Düzenleme ile birlikte Yunanistan’da küçük çaplı krize sebep olan televizyoncu Acun Ilıcalı da ilan edilecek uluslararası ihaleyi kazanması durumunda kanal satın alabilecek.

Medya düzene girmeli

İhalenin 3.5 milyon Avro açılış rakamı ile başlaması bekleniyor. Hükümete göre düzenleme ile birlikte ‘aşırı borçlanan’ kanallar ile ‘siyaset ve kanal sahipleri arasındaki çıkar ilişkisi’ sona erecek.

Maliye Bakanlığı verilerine göre mevcut özel kanalların reklam gelirlerinden kamuya olan borcu toplam 20 milyon Avro’yu buluyor.

Başbakan Aleksis Çipras, “Bütün diğer girişimciler gibi medya sahipleri vergileri ve reklam harçlarını ödemelidirler. Diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde olduğu gibi medya bir düzene girmelidir” ifadelerini kullandı.

Başbakan Çipras ile yaklaşık 2 ay önce bu konuda yaptığı ayaküstü görüşmeyle gündeme gelen Acun Ilıcalı, Yunanistan’da kanal ya da frekans sahibi olmak istediğini açıklamıştı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 14.02.2016 11:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol