banner200
banner235
banner225
25 Ocak 2016 Pazartesi 10:20
Yunan adaları, Nobel Barış Ödülü aday adayı
banner188
banner213
banner230


Yunan adaları, Nobel Barış Ödülü'ne aday adayı olma yolunda.

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre, ada halkının işlerini dahi bırakarak zor şartlar altında botlarla adaya ulaşmaya çalışan mültecileri kurtarmaya çalışmalarının bu öneriye neden olduğu belirtildi.

Oxford, Princeton, Harvard, Cornell ve Kopenhag gibi dünyaca ünlü üniversitelerden akademisyenlerin girişimiyle başlatılan inisiyatif, Midilli, Kos, Rodos, Sakız ve Leros adaları sakinlerini aday gösterecek.

Adaylık süreci 1 Şubat’ta sona ererken, akademisyenlerin Yunanistan Mülteci Politikalar Bakanı Yiannis Mouzalas ile görüşme yaptığı öğrenildi.

İnternet üzerinden başlatılan imza kampanyasına ise şu ana kadar 280 bin kişi katıldı. Adaylık mektubunun henüz tamamlanmadığı belirtilirken, akademisyenlerin Nobel adaylık komitesinin teklifi kabul etmesi için ‘ellerinden gelen herşeyi’ yapacakları belirtildi.

Sadece bireyler veya örgütler aday gösterilirken, akademisyenlerin adalarda sergilenen ‘dayanışma ağının’ dikkate alınmasını istediği aktarıldı.

Yunan adalarındaki gönüllüler, adalara ulaşan mülteciler için hijyen çantaları, yiyecek ve temiz kıyafetler sağlanması için çalışırken, mültecilerin ‘bir sonraki adımları için’ de yardımcı oluyorlar.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 25.01.2016 10:20
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol