banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
20 Eylül 2016 Salı 11:40
Yüksekdağ:Padişah özentileri, ferman yerine KHK'larla ülke yönetiyor

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın HDP Parti Meclisi'nin açılışında yaptığı konuşmasından satır başları:

Karşımızda imha etme mekanizması var. Kayyum atadıkları 24 Kürt belediyesinde müfettişler aylarca yatıp kalktı. Bir tane hırsızlık bulamadılar. 

Halkımızın siyasi idaresine darbe yapılmasına karşı durduk, durmaya devam edeciz.

Onurlu insanlar var... Seferihisar Belediyesi gibi, Çanakkale Belediyesi gibi... Çanakkale ve Seferihisar belediyelerinin “Halkla kardeşiz kayyumla değil” tavrı onurlu tavırdır. Türkler bu suça ortak olmamalı. Bu seslerin yükselmesi gerekiyor. Türk halkı ile Kürt halkı arasında kurulan kardeşlik köprülerini yıkmaya çalışan bir siyasi iktidar ile karşı karşıyayız.

Sanki düşman kalelerini ele geçirmiş gibi bayrak asıyorlar. 

Türk halkını kirli siyasetinizin örtüsü haline getirmeyin. "Onlar adına hareket ediyoruz" dediğiniz Türk halkına hakarettir bu.

Saray'ın fermanları haline gelmiştir kararnameler. Padişah özentileri, ferman yerine KHK'larla ülke yönetiyor. Biz sizin kanun kılığına girmiş fermanlarınızı tanımıyoruz.Padişah özentili ferman yerine KHK çıkartarak 'Ele geçirdim' diyor belediyeleri. Demokratik yollarla mücadelemize devam edeceğiz. 

50 bin eğitimci görevden alındı, 1 milyon öğrenci öğretmensiz... Başka bir yerde olsa, devlet krizi sayılır.

Ellerinden gelse utanmasalar her bir öğrencinin başına da kayyum atayacaklar. 

Gençlerin nitelikli eğitim haklarını gasp ettiler. Bunlar bilmez ki; nitelik ne, kalite ne!

Eğitim emekçileri ,akademisyenler görevden alındı.

ABDULLAH ÖCALAN'IN 'BU SORUNU 6 AYDA ÇÖZERİZ' AÇIKLAMASI 

Başka ülkede olsa yer yerinden oynardı. Manşet olurdu. Bizde tık yok. Çünkü iktidar öyle istiyor. İktidar günde ortalama 20-30 kişinin ölmesinde sakınca görmüyor. 

İktidar, çözüm Kolombiya’da olduğu zaman tebrik ediyor. Sayın Öcalan, 'Sorunu 6 ayda çözeriz' dedi, Türkiye’de yaprak kıpırdamıyor.

FIRAT KALKANI OPERASYONU

Kimse tutamaz, El Bab’a kadar gideceğiz” diyor. Bir başbakan vardı, adı pek hatırlanmaz, O da en son “Şam’a gideceğiz” diyordu.

Kararlı ve dimdik yürümeye devam edeceğiz. Tıpkı baş eğmeyen, dimdik duran Alp Altıörs gibi. Direnen nice yoldaşımız gibi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 20.09.2016 11:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177