banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
31 Ocak 2016 Pazar 19:40
Yüksekdağ: Şiddet ve baskı iklimi yüzde 50'yi yutacak


HDP'nin 2. Olağan Kongresi'nin ardından genişletilmiş ilk Parti Meclisi (PM) toplantısı başladı. MYK üyelerinin belirleneceği toplantıda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, 'AKP-saray iktidarı'nın saflaştırma, kutuplaştırma yaklaşımını, halkların artık birbirinden koparma, bir araya gelmeyecek şekilde düşmanlandırma çizgisine taşıdığını ifade etti.

"TÜRKİYE'Yİ 8 AYDIR BİR FACİA İKLİMİNE DÖNÜŞTÜRDÜLER"

Bugün meselenin saflaşmanın hangi çizgide ve hangi yönde olacağı olduğunu dile getiren Yüksekdağ, "Gerçek insani saflaşmayı oluşturan ve bu yönde bütün Türkiye toplumunu ilerleten bir rol oynamalıyız. Bir diktatörlük ve despotizm dayatması varsa eğer; buna karşı demokrasi ve demokratik saflaşmanın açılması gerekiyor. Bütün halkların eşit, onurlu bir arada yaşamasını istiyoruz. Demokratik siyasetin kurumlaşması ve geliştirilmesi öncelikli koşuldur. İktidar bundan uzaklaşmış durumda. İstikrar deyip Türkiye'yi 8 aydır bir facia iklimine dönüştürdüler. Siyasal kaosu ve istikrarsızlığı daha da derinleştirdiler. Buna dur demezsek, daha beteri olacak. Kaos, istikrarsızlık, şiddet ve baskı iklimi daha da ağırlaşacak ve yüzde 50'yi yutacak." diye konuştu.

"KÜRTLERE TAYYİP ERDOĞAN'I BAŞKAN YAPILMAMASININ DİYETİ ÖDETTİRİLİYOR"

Cizre'de, vahşet bodrumunda yaşam mücadelesi verildiğini belirten Yüksekdağ, Sur'da da yine aynı şekilde mücadele verildiğini ifade etti. Tayyip Erdoğan'ın başkan yapılmamasının diyetinin ödettirildiği iddia eden HDP Eş Genel Başkanı, sözlerini şöyle tamamladı: "Bunun intikamı alınmaya çalışılıyor. Erdoğan'ı başkan yaptırmayan, AKP'yi tabela partisine dönüştüren Kürtlerden, rejim, savaş, imha siyasetiyle intikam alınmaya çalışılıyor. Direnmeye devam edeceğiz."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 31.01.2016 19:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177