banner200
banner235
banner225
26 Şubat 2016 Cuma 21:20
Yılmaz Öztürk'ün ölümüne ilişkin soruşturma başlatıldı
banner188
banner213
banner230

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı, bugün İstanbul Emniyet Müdürlüğü Hukuk İşleri Soruşturma Şube Müdürlüğü'ne bir yazı yazdı.

Söz konusu yazıda bir takım taleplerde bulunan savcılık, polis merkezinin dışarıyı gören tüm kamera kayıtlarını, gerek polis merkezinin  ve gerekse Yılmaz Öztürk'ün bulunduğu yeri, gerekse bu iki nokta arasındaki tüm mesafeyi gören MOBESE ve işyeri  kameraların savcılığa gönderilmesini istedi.

Savcılık, bombalama olayını başka fail ve faillerin gerçekleştirmiş ya da katılmış olması ihtimaline binaen polis merkezinin çevresini ve tüm kaçış yollarını kapsayacak alandaki MOBESE ve işyeri  kameraların kaydettiği görüntülerin gönderilmesini talep etti.    

Polis merkezinin, Yılmaz Öztürk'ün ölü olarak bulunduğu yerin, Yılmaz Öztürk'ün evinin aradaki yolların gösterildiği mesafe bilgilerinin yer aldığı detaylı bir krokinin düzenlenmesini istendi.

Olay tarihinde ve öncesinde 7 günlük süre içerisinde Yılmaz Öztürk'ün işyeri ve evi arasındaki mesafede bulunan MOBESE ve işyeri kameralarının kayıtlarının toplanmasını isteyen savcılık,  Yılmaz Öztürk'ün iş yeri ve evi arasında genel olarak hangi zaman diliminde, hangi yol ve güzargahı kullanarak evine gittiğinin tespit edilmesi istendi.

"Öldürüren atışı yapan polis memuru tespit edilecek"

Olay ile ilgili bir müfettiş görevlendirilmesini  ve Öztürk'ü öldüren atışı yapan polisin tespit edilmesini isteyen savcılık, polis hizmetlerine ilişkin yasalar çerçevesinde güç kullanımının yasal çerçevede kalıp kalmadığının değerlendirildiği disiplin soruşturması yapılmasının sağlanmasını istedi.  

Olay yerinde bulunan tüm polislerin tanık olarak dinlenilmesine karar veren savcılık, tanık olarak dinlenecek polislerin görev yeri ve sicil numaralarının bildirilmesini istedi.  

Yılmaz Öztürk'ün herhangi bir terör örgütü ile ilişkisi olduğuna dair olay tarihi öncesinde düzenlenmiş bir kayıt olup olmadığının tespitini isteyen savcılık, böyle bir tespit varsa belgelerin onaylı birer suretinin gönderilmesini istedi

"Gerçeğin ortaya çıkarılmasını istiyoruz"

Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na 3 gün önce Yılmaz Öztürk'ün babası  Hüseyin Öztürk ile gelerek suç duyurusunda bulunan Avukat Cemal Yücel muhabirine soruşturma ile ilgili bilgi verdi.

Avukat Yücel, "Taleplerimiz büyük ölçüde karşılandığını görüyoruz. Etkili bir soruşturma bekliyoruz. Diğer benzer olaylarda görüldüğü gibi polis memurunun koruma altına alınıp, dosyanın hasır altı edilmemesini, gerçeğin ortaya çıkarılmasını talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.02.2016 21:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol