banner200
banner222
30 Ocak 2016 Cumartesi 13:20
Yılın Diktatörü Bağdadi'ye bilet ödülü
banner188
banner213
banner230

 

Anketi, Hollanda'da 1926 yılından bu yana kamu yayıncılığı yapan VPRO'nun, devlet radyosunda yayınlanan “Yurtdışı Bürosu” adlı programı düzenledi.

Yarışmanın seçici kuruluna Uluslararası Af Örgütü Direktörü Eduard Nazarski başkanlık etti.

Seçici kurulda Tilburg Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümü'nden Prof. Rianna Letschert ve “Diktatör Virüsü” kitabının yazarı Frank Schaper de yer aldı.

Jüri, “2015 yılın diktatörü adayları” için 7 isim belirledi. Rusya lideri Vladimir Putin, Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fettah el Sisi ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu isimler arasında yer aldı.

Neden Ebubekir Bağdadi?

Gazeteciler, hukukçular ve diğer uzmanlar tarafından yapılan oylama sonucu IŞİD lideri el Bağdadi, "2015 yılının diktatörü" seçildi.

El Bağdadi, “en aşırı güç kullanımı ve ortalarda görünmemesine rağmen gençlerin üzerindeki güçlü ve radikalleştirici etkisi nedeniyle” birinciliğe layık görüldü.

IŞİD liderine öncelik kazandıran bir diğer özellik de, hala “sınırı olmayan halifeliğini” devlet yapabilmek için attığı adımlar oldu.

Açıklamaya göre, “Yılın diktatörü” seçilen el Bağdadi'nin ödülü “onursuzluk” ve Lahey'deki mahkeme için tek gidiş bileti olacak.

Erdoğan 2’nci seçildi

VPRO'dan yapılan açıklamada, ikinci olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüzde 82,2 oranında oy ile “halk jürisi ödülü”nü kazandığı açıklandı.

VPRO, bu “eğlenceli seçim”in amacının potansiyel diktatörlerin baskıcı uygulamalarına dikkati çekmek olduğunu vurguladı.

Yarışmayı düzenleyen Yurtdışı Bürosu adlı programın yayın yönetmeni Herman Schulte Nordholt, "Diktatörler elbette kendilerini seçtirmezler" dedi. (Kaynak: BBC)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 30.01.2016 13:20
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol