01 Aralık 2016 Perşembe 19:00
Yıldırım ile Bahçeli başkanlık için anlaştı: Erdoğan'ın istediği oldu

AKP ile MHP arasında yürütülen anayasa müzakerelerinde sona gelindi. Başbakan Binali Yıldırım, MHP lideri Devlet Bahçeli, bugün müzakerelerde mütabakat sağlanmayan konuları görüşmek üzere Çankaya Köşkü'nden bir araya geldi. Basına kapalı yapıolan toplantı yaklaşık 1 buçuk saat sürdü.

İki liderin toplantı sonunda ortak açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada "Anayasa değişiklik teklifimizi önümüzdeki hafta TBMM'ye sunacağız. Teklif, MHP'nin de üzerinde mutabık kaldığı veya müzakere edip uzlaştığımız bir metin olacak." dedi.

Bahçeli, ise yaptığı konuşmada, "Bugünkü görüşmemiz son değerlendirmeler ışığında olumlu geçmiştir.  İnşallah çok kısa bir süre içerisinde TBMM'ye bir metin sunulmuş olacaktır." dedi.

Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından bölümler şöyle:

MHP ile yürüttüğümü müzakereler belirli bir olgunluğa erişmiştir. Son gözden geçirmeler yapılacaklar, önümüzdeki hafta AK Parti olarak anayasa değişiklik teklifini sunmuş olacağız. Sonraki iş Meclis iradesidir. 330'u aşması gerekiyor ki referandum süreci başlasın. Yapılmak istenen bellidir. 2007 seçimlerinin çıkmaza girmiştir. Bu mevcut durumun, mevcut Anayasa ile uyumlu hale gelmesi, parlamentonun güçlenmesi, icranın da istikrarı ve güveni sağlaması için bu şekilde değişiklik geleceğimiz için, siyasi istikrar için çok yerinde bir karardır" dedi.Erdoğan'ın istediği oldu

Başbakan Yıldırım "En önemli değişiklik" diyerek, "Bu değişiklikte Cumhurbaşkanı'nın partisi ile ilişki devam edecek. Yapılan en önemli değişiklik budur" ifadelerini kullandı.

Teklifte MHP'nin imzası olacak mı?

Yıldırım: AK Parti'nin teklifi olarak değişikliği sunacak, MHP ile uzlaştığımız bir metin olacak.

Anayasa değişikliği için teklif AKP'de imzaya açıldı.

Referandumdan sonra seçim olacak mı?

Yıldırım:
Seçim kanununun anayasada yeri yok. detaylar açıklandığında her kes bilecek. 60 gün içerisinde referandum öngörülüyor. Meclis çalışmalarının tamamlanmasından sonra 60 günlük süreç daha ilave edebilirsiniz. Yaz başında referandum olabilir. Seçim diye bir şey sözkonusu değil. Gündemde seçim yok.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 01.12.2016 19:00
Anahtar Kelimeler:
Yapıolan
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol