banner200
banner222
08 Şubat 2016 Pazartesi 14:20
Yıkılan derslik için iki farklı açıklama
banner188
banner213
banner230

Çevik kuvvet ekipleriyle birlikte gelen iş makineleriyle Beykoz'daki külliye inşaatı yıkılan Marifet Derneği, duruma tepkili. Yönetim kurulu üyesi Şefik Kocaman, "Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız da Başbakanımız da buraya gelip inceleme yaptı. Kendilerine sunum yaptık. Seçimlere kadar herhangi bir sorunumuz yoktu. Dik duruşumuzdan dolayı cezalandırılıyoruz. Hukuksuz şekilde yıkım var. Maalesef siyaset çok temiz bir müessese değil." dedi.

Yaklaşık iki yıldır inşaatı devam eden Marifet Derneği külliyesi yüzlerce polis korumasındaki iş makineleri tarafından yıkıldı. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Şefik kocaman, durumu şöyle özetledi: "Hukuksuz ve kanunsuz bir yıkım söz konusu. Herhangi bir belge yok. Savcılığa intikal etmiş bir olay. Savcılıktan veya mahkemeden bir yıkım kararı olmaksızın polis marifetiyle geliniyor ve hukuksuz olarak yıkılıyor."

'28 ŞUBAT'I ELEŞTİREN ARKADAŞLARIMIZ BUNA NE DİYECEK?

İnşaat alanını mesire yeri olarak kiraladıklarını ve sözleşme yaptıklarını ifade eden Kocaman, şöyle devam etti: "Hiçbir hukuka dayanmadan şu an yıkılıyor. Hukuk devleti olduğumuzu söylüyoruz fakat şifahi emirle yıkılıyor. Bize şunu söylüyorlardı, 'Sizin kurslarınıza dokunulmuyor' Şu an medreselerimiz yıkılıyor bizim. 28 Şubat'ı eleştiren arkadaşlarımız buna ne diyecekler bilmiyorum. O zamanlar gönlümüz rahattı. 28 Şubat zamanında evet ezildik, üzerimize gelindi, kurslarımız kapatıldı, fakat suçumuz anlı ak edecek bir suçtu Allah katında. Şimdi neyden içeri gireceğimiz, ne kadar kalacağımız, neyle suçlanacağımız belli değil. Öyle bir ortamı yaşıyoruz. Hukukun katledildiği bir ortamdayız."

'DİK DURUŞUMUZUN BEDELİNİ ÖDÜYORUZ'

Dik duruşun bedelini ödediklerini belirten Kocaman, "Bir takım kimselere paralel deniyor, bizim suçumuz da herhalde biraz fazla dik olmak. Allah yardımcımız olsun. Mevla bu hukuksuzluğa dur desin inşallah. Vatana millete zarar vermesinler diye Allah bunlara da akıl fikir versin. Şu an maruz kaldığımız muamele bugüne kadarki vatan, millet ve din duruşumuzdan kaynaklanıyor. Özellikle bayrakların indirildiği, teröristlerin halaylarla karşılandığı zamanları eleştirdiğimiz için, çözüm sürecinin, çözülme sürecine doğru gittiğini söylediğimiz için üzerimize çok defalar gelindi." ifadelerini kullandı.

'BELGE GÖSTEREMEDİLER'

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Kocaman, "Buraya gelen emniyet amiri ve orman işletme müdürüne belge göstermelerini söyledik. Bize bir belge göstermediler. 'Valilikten emir geldi dediler' sadece. Bütün aldığımız duyumlar ve şu anki muamele Sayın Cumhurbaşkanımızı işaret ediyor maalesef." diye konuştu.

Kocaman, "Benim Sünnilik dinim yoktur söylemini eleştirdik, kabul etmedik. 'İran ikinci vatanımızdır' söylemini kabul etmedik. 'Süleyman Şah Türbesi vatan toprağıdır bunu taşımak uygun değildir, hiçbir tehlike olmaksızın, bir el ateş edilmeksizin askerin çekilmesi doğru değildir' dedik. 'Ankara'yı versen İstanbul'u isteyecek bir terör örgütüyle masaya oturulmaz' dedik. Biz bunları hem şifahi yollardan muhatap olduğumuz devlet büyüklerine aktardık hem de dergimizde ve sosyal medyadan paylaştık. Bunların üzerine maalesef bu muameleye maruz kalmış bulunuyoruz." dedi.

Kocaman, "Cezalandırılıyor musunuz?" şeklindeki soruya, "Biz öyle kabul ediyoruz." cevabını verdi.
Mahmut Efendi'nin bu olanlardan haberdar olduğunu ifade eden Kocaman, "Mahmut Efendi hazretleri duasıyla biz bu işe başlamıştık. 'İnşallah yıkmazlar' demişti. Fakat gelinen nokta bu. Üzülüyor. Çokça kelam buyurmuyorlar zaten fakat üzülüyor." şeklinde konuştu.

Buradaki inşaat faaliyetinin 2 senedir devam ettiğini söyleyen Kocaman, şöyle devam etti: "Sayın Cumhurbaşkanımız buraya geldiler. Sayın Başbakanımız geldiler. Birçok bakan da geldi. Olayı yerinde gördüler. Çok defalar da resimlerle sunum yapmış bulunuyoruz. Seçimler olana kadar böyle bir sorunumuz yoktu. Seçimden sonra böyle bir durumla karşılaştık. Bunu da kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Maalesef siyaset çok temiz bir müessese değil."

Gergin yıkım... TOMA devrildi, 2 polis yaralı

İSMAİLAĞA CEMTİ: BİZİMLE ALAKASI YOK

İsmailağa Camiası da, resmi internet sitesinden Beykoz'daki külliye inşaatının yıkılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

http://www.ismailaga.org.tr/ adresindeki açıklamada, "Görüldüğü şekliyle proje dışına çıkılarak cami dışında birçok binalar yapılmış, bu sebeple Orman Bakanlığı, cami ve abdesthane dışındaki binaların yapımının durdurulmasını talep etmiştir. Cemaatimiz ile hükümeti karşı karşıya getirme gibi bir tahrik yöntemi uygulama gayretine girmiş gözükmektedir. Yapılan her yanlış hareketin Efendi Hazretlerimize ve cemaatimize fatura edileceği gerçeğini unutmayalım." denildi.

"PROJE DIŞINA ÇIKILARAK BİRÇOK BİNA YAPILMIŞ"

Açıklama, şöyle:

"Son günlerde görsel ve sosyal medyada, cemaatimiz ile de ilişkilendirilerek, bir karalama ve kışkırtma ortamı meydana getirmek istenilmektedir. Bu konuda cemaatimizi ve sevenlerimizi bilgilendirmeyi çok önemli buluyoruz.

Söz konusu olayın kaynağı, külliye adı altında, Marifet Derneği tarafından Çavuşbaşı'nda inşa edilmekte olan binalarla ilgilidir.

1) Bu hâdise, Orman Bakanlığı tarafından MSN İnşaat şirketine kiraya verilen ormanlık alana cami ve abdesthaneler yapılması ile ilgilidir. Ancak görüldüğü şekliyle proje dışına çıkılarak cami dışında birçok binalar yapılmış, bu sebeple Orman Bakanlığı, cami ve abdesthane dışındaki binaların yapımının durdurulmasını talep etmiştir. Mesele, Orman Bakanlığı ile Marifet Derneği yetkililerinin ilgilendiği MSN İnşaat şirketi arasında gelişen resmî bir süreçtir.

2) Külliyenin ne yapımında, ne de yapılan müdahalede, İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı'nın ilgisi de dahli de söz konusu değildir.

3) Bunu vesile yaparak internet ve basılı medyada art niyetli mihraklar, cemaatimiz ile hükümeti karşı karşıya getirme gibi bir tahrik yöntemi uygulama gayretine girmiş gözükmektedir.

4) Efendi Hazretlerimiz yetmiş yıllık geleneğinde kanunsuzluğa tevessül etmemiş, cemaatini de bu konuda daima uyarmıştır.

5) Cemaatimiz ve sevenlerimizden ricamız, art niyetli, provokatörlüğe soyunmuş kişi ve kuruluşların etkisinde kalarak herhangi bir taşkınlık yapmamalarıdır.

6) Yapılan her yanlış hareketin Efendi Hazretlerimize ve cemaatimize fatura edileceği gerçeğini unutmayalım.

Hiç kimsenin zarar görmeden konunun açıklığa kavuşturulması ve herhangi bir taşkınlığa mahal verilmemesi en büyük arzumuzdur."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 08.02.2016 14:20
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol