banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
01 Mart 2016 Salı 18:00
Yeni yılın ilk cinayetine müebbet hapis istemi

(Katil zanlısı Kemal Uğurlu)   Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafında hazırlanan iddianamede, olayda ölen Reşit Vural ile şüpheli Kemal Uğurlu'nun, Beykoz Baklacı Mahallesi'nde komşu oldukları belirtildi. Olay tarihinde, Reşit Vural'ın, karşı komşusunun oğlu Emir Uğurlu ile yolda gezdirdiği köpeklerle ilgili tartıştığı ifade edilen iddianamede, tartışma esnasında Vural'ın Emir Uğurlu'ya tehdit ve hakarette bulunduğu kaydedildi.     İstanbul'da işadamı cinayeti.. Köpekleri alarak kaçtı   MÜEBBET HAPİS İSTEMİ   Emir Uğurlu'nun eve giderek olayı anlatması üzerine babası Kemal Uğurlu'nun dışarı çıktığı ve tabanca ile kişilerde korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda havaya ateş ettiği anlatılan iddianamede, bunun üzerine Reşit Vural'ın da evinden çıkarak silahla rasgele ateş ettiği ifade edildi.
Şüpheli Kemal Uğurlu'nun elinde bulunan tabanca ile Vural'a doğru birden fazla ateş ederek alnından vurduğu ve Vural'ın yaşamını yitirdiği belirtilen iddianamede, Uğurlu'nun "Kasten adam öldürmek" suçundan müebbet, "Tehdit", "Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması" ve "6136 sayılı kanuna muhalefet" suçlarından da toplamda 3 yıl 6 aydan 11 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.  (Retit Vural)   Şüphelinin yargılanmasına önümüzdeki günlerde Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacak.   OLAYIN GEÇMİŞİ...   Beykoz'da, yeni yılın ilk gününde, aynı sokakta karşılıklı komşu olan yedek parça fabrikası sahibi Reşit Vural ile 3 kurt köpeği bulunan komşusu Kemal Uğurlu arasında köpeklerin tasmasız gezdirilmesi yüzünden tartışma çıkmıştı. Çıkan tartışma sonucunda komşusu tarafından alnından vurulan Vural yaşamını yitirmiş, Uğurlu ise olaydan 1 ay sonra teslim olmuş ve tutuklanmıştı.
 
 Kaynak: Cumhuriyet.com.tr

Son Güncelleme: 01.03.2016 18:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177