banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
15 Temmuz 2016 Cuma 19:00
Yeni Şafak muhabirinden skandal yorum: Fransa'da ölenlere rahmet okumaya gerek yokFransa’nın ulusal bayram olarak kutladığı Bastille Günü’nde en az 84 kişinin ölümü, 100’den fazla kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıları kınayanları ‘sürü’ olarak değerlendiren Bilgen, bu konuda açıklama yapan bakanlara da çıkıştı. Bilgen, saldırıda ölenlere rahmet dilediğini belirttiği ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik'e tepki gösterdi.

'MÜMİNLERE YARAŞMIYOR'

İlerihaber'de yer alan habere göre Suriye’de orduya karşı savaşan cihatçı çetelere destek veren ve ırkçı haberlere imza atan Bilgen, dini ayrımcılık yaparak, Hristiyan olan Fransızların ölümüne rahmet okunmasının 'ne peygamere ne de müminlere' yaraşmadığını kaydetti.

Anadolu Ajansı kovdu, TFF soruşturma açtı

Misvak'tan IŞİD propagandası

Daha önce Gezi Direnişi karşıtı paylaşımlar yapan, Suriye’de katliamlar yapan cihatçı örgütlerin birleşiminden oluşan Fetih Ordusu’nu ve çeşitli silahlı çeteleri destekleyen haberlere imza atan yandaş Bilgen’in, "Yayladağı-Güveçci Sınır Karakolunda askerlerin yakaladığı Suriyelilere yönelik işkenceleri sürüyor. Biri buna Allah için acilen dur demeli” sözleriyle hedef gösterdiği karakolda cihatçılar bir askeri kafasını keserek öldürmüştü.

Bilgen bu sefer de Fransa’nın Nice kentindeki katliama ilişkin skandal paylaşımlarda bulundu. İslamcıların 'mizah' dergisi adı altında çıkardığı ve daha önce Berkin Elvan’ı hedef alan çizimiyle gündeme gelen Misvak dergisinin cihatçı örgütlerin propagandası yapan karikatürünü paylaşan Bilgen, saldırıyla ilgili şu paylaşımlar da bulundu:Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 15.07.2016 19:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177