banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
21 Ağustos 2016 Pazar 12:21
Yeni e-kitap okuyucu Kobo Aura One duyuruldu!

Ülkemizde de satılan Kobo marka e-kitap okuyuculara bir yenisi daha eklendi. Üst seviye bir e-kitap okuyucu olarak duyurulan Aura One modelinin ülkemizde de satışa çıkması bekleniyor. Ürün, rakiplerinden kolaylıkla sıyrılacak özelliklere sahip.

Kobo Aura One özellikleri
Öncelikle yeni e-kitap okuyucunun uygun fiyatlı bir alternatif olmadığını söyleyelim ve fiyatından bahsedelim. 229 dolarlık fiyat etiketiyle duyurulan ürün, güncel döviz kuru ve veriler eklenince 1000 TL bandına oldukça yaklaşacaktır. 6 Eylül tarihinde satışa çıkacak olan cihaz, önümüzdeki aylarda ülkemizde bekleniyor.


IPX8 sertifikasıyla gelen ürün 2 metre derinliğe kadar suya dayanıklı. Kobo Aura One, 7.8 inç büyüklükte bir ekranla geliyor. Ekranın keskinlik değeri 300 PPI seviyesinde. Bu bir e-kitap okuyucu için son derece tatminkar seviyede.
Özellikle az ışıklı ortamlarda kitap okumayı sevenler için ise güzel bir detay düşünülmüş. Tıpkı Apple’ın geçtiğimiz aylarda duyurduğu “Night Shift” isimli özellik gibi günün farklı saatlerinde cihaz, kendi ekranının renk sıcaklığını otomatik olarak değiştirebiliyor. Renk sıcaklığını otomatik olmadan el ile de değiştirmek mümkün.
1 GHz işlemci, 512 MB RAM, 6.9 mm kalınlık, 230 gram ağırlık ile büyük ekran, hafiflik ve yüksek çözünürlük arayan kitap kurtları için adeta rakipsiz bir ürün olduğu söylenebilir.

Eğimli ekrana sahip Meizu Pro 6 Plus görüldü!

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 21.08.2016 12:21
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerBilim-Teknik
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177