banner200
banner222
11 Ağustos 2016 Perşembe 12:40
Yaz Eylül'de de sürecek, hava sıcaklığı Cumartesi günü düşüyor!
banner188
banner213
banner230

Bu arada cumartesi gününe dikkat! İstanbul ve Marmara genelinde 33 derecelerde seyreden hava sıcaklığı Cumartesi günü 25 dereceye kadar düşecek. Hava sıcaklıklarını düşmesiyle birlikte bölgede yağış görülebilir.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, eylül ayında hava sıcaklığında artış yaşanacağını belirterek, tatile çıkacak olanların üzülmemesi gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Şen yaptığı açıklamada, dünyadaki sıcaklık artışında en önemli etkenin sera gazlarının atmosferdeki miktarının artması olduğunu bildirdi.

Bu yıl sıcaklıkların sürekli mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini beklediklerinden, daha sıcak bir yaz geçirdiklerini ifade eden Şen, "Bu yaz beklediğimizden de sıcak geçti. Türkiye'de de yaz aylarını 90 gün sayarsak, 60 günün sıcak olacağını tahmin ediyorduk. Fakat 80 günü bulacak gibi gözüküyor. Yani şu 3 aylık dönemde 10 gün normal değerin altına düştü. İzin yasağı nedeniyle vatandaşlar tatile gidemedim diye üzülmesinler, eylül ayının da sıcak geçmesini bekliyoruz. Vatandaşlarımız izinlerini eylülde kullanabilir. Çok da güzel olur." diye konuştu.

Afrika sıcaklarına karşı vatandaşların da pek fazla yapabileceği birşey olmadığını ifade eden Şen, sağlık sorunu olan kişilerin çok sıcak havalarda dışarı çıkmamasını ve serin alanlarda zaman geçirmesi önerdi.

- "Bu hafta sıcaklıklar 4-5 derece düşecek"

    Şen, bu hafta Türkiye genelinde sıcaklıkların 4-5 derece düşeceğini ve  sonra tekrar  mevsim normallerinin üzerine çıkacağını vurguladı.

    Aniden düşen sıcaklık değerleri nedeniyle bazı bölgelerde kuvvetli  yağışların görülebileceğini ifade eden Şen, şunları söyledi:

    "Özellikle Marmara, Batı Karadeniz ve İç Ege'de gök gürültülü yağışlar  bekleniyor. Eskişehir, Bilecik civarlarında cumartesi ve pazar günü yağış  bekliyoruz. Su baskınlarına dikkat etmek lazım. 5-6 gün hava mevsim normalleri  civarında olacak. Hava sıcaklığı Türkiye genelinde 4-5 derece düşecek, bir hafta  sonra tekrar yükselecek sıcaklıklar eylülün sonuna kadar devam edecek."

CUMARTESİ GÜNÜNE DİKKAT!

İstanbul ve Marmara genelinde 33 derecelerde seyreden hava sıcaklığı Cumartesi günü 25 dereceye kadar düşecek. Hava sıcaklıklarını düşmesiyle birlikte bölgede yağış görülebilir.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve  Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Orhan Şen, eylül ayında hava sıcaklığında artış yaşanacağını belirterek, tatile  çıkacak olanların üzülmemesi gerektiğini söyledi.

 

    Prof. Dr. Şen, muhabirine yaptığı açıklamada, dünyadaki sıcaklık  artışında en önemli etkenin sera gazlarının atmosferdeki miktarının artması  olduğunu bildirdi.

    Bu yıl sıcaklıkların sürekli mevsim normallerinin üzerinde  seyrettiğini beklediklerinden, daha sıcak bir yaz geçirdiklerini ifade eden Şen,  "Bu yaz beklediğimizden de sıcak geçti. Türkiye'de de yaz aylarını 90 gün  sayarsak, 60 günün sıcak olacağını tahmin ediyorduk. Fakat 80 günü bulacak gibi  gözüküyor. Yani şu 3 aylık dönemde 10 gün normal değerin altına düştü. İzin  yasağı nedeniyle vatandaşlar tatile gidemedim diye üzülmesinler, eylül ayının da   sıcak geçmesini bekliyoruz. Vatandaşlarımız izinlerini eylülde kullanabilir. Çok  da güzel olur." diye konuştu.

    Afrika sıcaklarına karşı vatandaşların da pek fazla yapabileceği  birşey olmadığını ifade eden Şen, sağlık sorunu olan kişilerin çok sıcak  havalarda dışarı çıkmamasını ve serin alanlarda zaman geçirmesi önerdi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 11.08.2016 12:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol