banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
24 Şubat 2016 Çarşamba 13:40
Yavaş şehrin hızlı çizerleri

İzmir’in Seferihisar ilçesinin bir Karikatürlü Ev’i oldu. Gazetemiz çizeri Kamil Masaracı’nın fikir babası olduğu Karikatürlü Ev’in ilki 2008’de Karaburun’da ardından Milas, İskenderun, Küçükkuyu, Ayvalık, Eskişehir, Avanos, Defne ve Seferihisar’da minik çizer adaylarıyla buluştu.

“Yavaş Şehir” sertifikasına sahip yerleşim yerlerinden biri olan Seferihisar’da yavaş, gürültüsüz ve temiz bir yaşam var, fakat Seferihisar yavaş olsa da minik çizerleri hızlı. Onlar yavaş şehrin hızlı çizerleri! Seferihisarlı minik çizerler, bu sakin şehirden dünyaya gülücükler gönderecekler.

‘Konuşma balonlu bir şey’

Açılışı 20 Şubat’ta yapılan Seferihisar Karikatürlü Ev’in ilk karikatür atölyesini çizer Kamil Masaracı ile Saadet Demir Yalçın gerçekleştirdi. 8-10 yaş arası çocukların katıldığı bu ilk atölyede çocuklara “Karikatür nedir” diye soruldu. Çocuklar ne mi dediler? “Karikatür konuşma balonlu bir şey” diyen de oldu, “komik resim” diyen de.

Masaracı ile Yalçın, “Karikatür çizgiyle yapılan komikliktir” diye bir tanım yaptıktan sonra karikatüre dair uygulamalı bilgiler verdiler. Aralarında Osman Kurt, Eren Bayram, Alican Yıldız ve Şervan Alparslan’ın da olduğu minikler “kardan adam” konulu karikatürler çizdiler.

Deryayı bilen balıklar

Masaracı, bu Karikatürlü Ev’lerle yeni çizerlerin çıkacağına inandığını belirterek, Seferihisar’ın minik çizerleri için “Bu çizer adayları sakin bir şehirde yaşıyorlar ve sakin sakin, telaşsız karikatür çizecekler” dedi. Karikatürist Saadet Demir Yalçın ise Karikatürlü Ev’lerde çocuklarla karikatüristlerin buluşmasının onların iyi bir noktaya gelebilmeleri için önemli bir adım olduğunu, küçük yaşta çizmeye başlamanın da büyük bir avantaj olduğunu vurguladı.

Masaracı, Karikatürlü Ev’in açılmasına vesile olan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’e imzalı bir karikatürünü hediye etti. Karikatürde bir çocuk “Düşünsün de büyüsün ninnii..” diye uyutuluyordu...

Seferihisar Karikatürlü Ev’le ilgili olarak Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise “Daha iyi bir dünya içindaha parlak bir gelecek için çocukları eğitmekten başka çaremiz yok. Çocuklar karikatürle eleştirel bakmayı öğrenecek, ufku açılacak” dedikten sonra Nâzım Hikmet’in “Dünyanın En Tuhaf Mahluku” şiirinden yola çıkarak “Çocuklar derya içinde olup deryayı bilmeyen balık gibi olmasın diye tüm bu çabamız” vurgusunu yaptı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 24.02.2016 13:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177