banner200
banner222
19 Mayıs 2016 Perşembe 11:20
Yargıtay, küçük yaştaki sürücüye hapis cezasını onadı
banner188
banner213
banner230Merkez Yenişehir İlçesi İsmet İnönü Bulvarı'nda 1 Ağustos 2014'te D.A. yönetimindeki JM 577 KKTC plakalı otomobil yolun karşısına geçmeye çalışan Mersin Üniversitesi öğrencisi Mehmet Deniz Sınar'a çarptı. 18 gün sonra hayatını kaybeden Sınar, 'Oğlumun asker eğlencesinde yakamadığım kınayı cenazesinde yakıyor' diyen annesi Muazzez Sınar tarafından davul zurna ile toprağa verildi.Mersin 5'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılanan küçük yaştaki D.A., 'Olası kastla adam öldürme' suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Temyiz edilen karar Yargıtay 2'nci Ceza Dairesi tarafından onandı.

İşleniş biçimi ve sanığın küçük yaşta olması göz önünde bulundurulduğunda kesinleşen cezanın emsal oluşturduğunu söyleyen ailenin avukatı Cemil Yeral, kararın caydırıcı olması dileğinde bulundu.

"CAYDIRICI NİTELİĞİ OLACAKTIR"

Av. Yeral, "Trafik kazalarında bu kadar yüksek ceza verilmiyordu. Genelde bilinçli taksir veya taksir suçu olarak görülüp bu yönde hüküm kuruluyordu. Deniz Sınar davasında ise emsal karar çıktı. Yaşı küçük sanık hakkında, işlediği suçtan dolayı olası kast ile adam öldürme suçundan 10 yıl hapis cezasına hükmedildi. Bu şartlar altında, işlenişi bakımından emsali olmayan karardır. Verilen bu karar, küçük yaştaki çocukların trafiğe çıkması yönünde caydırıcı olacaktır. Genelde verilen birkaç yıllık cezalar karşısında, verilen 10 yıl ceza emsaldir ve umarım küçük yaştaki çocukların sorumsuz şekilde trafiğe çıkmaları anlamında caydırıcı niteliği olacaktır"dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 19.05.2016 11:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol