banner200
banner222
01 Temmuz 2016 Cuma 14:40
Yandaşın 'Beyaz Toros'lu tehditi düşünce özgürlüğüymüş
banner188
banner213
banner230İstanbul Cumhuriyeti Başsavcılığı, AKP yanlısı gazeteci Ömer Turan'ın Twitter hesabından, 90'lı yıllarda JİTEM'in kullandığı ve adı "faili meçhul" cinayetler ve infazlarla özdeşleşen Beyaz Torosları hatırlatarak "Renault beyaz Toros serisinin üretimini durdurmuş olabilir. Ama Toyota'nın pikap serisi bu boşluğu çok rahat doldurur bence" paylaşımıyla HDP ve Kürtleri tehdit etmesini "düşünce özgürlüğü" olarak savundu ve takipsizlik kararı verdi.

Merkezi Diyarbakır’da olan Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD), Ömer Turan hakkında 10 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesinde Turan'ın 9 Haziran günü Twitter hesabından "Renault, beyaz Toros serisinin üretimini durdurmuş olabilir. Ama Toyota'nın pikap serisi bu boşluğu çok rahat doldurur bence" paylaşım yaptığı belirtilerek, "Aynı tarihte başka paylaşımında Halkların Demokratik Partisi Başkanı Selahattin Demirtaş ve partiye oy vermiş herkes hakkında nefret söylemleri, terörist, terör partisi gibi ithamlar ile halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmiş ve aşağılamıştır" sözlerine yer verilmişti. MHD, Turan hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 216'ncı maddesi kapsamında soruşturma açılıp, yargılanmasını istemişti.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜYMÜŞ!

Suç duyurusunu işleme koyan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Umut Tepe, suç duyurusundan 9 ay sonra soruşturmayı sonuçlandırdı. Turan'ın ifadesini almaya gerek görmeyerek, sadece soruşturma dosyası üzerinden inceleme yapan savcı, nefret suçu ve tehdit içeriğindeki paylaşımlarda bulunan Turan hakkında "Kovuşturmaya yer olmadığına" dair karar verdi. Savcı kararın gerekçesini ise düşünce ve ifade özgürlüğü konusunda AİHM ve Yargıtay'ın verdiği içtihat niteliğindeki yargı kararlarına dayandırdı. Turan'ın Kürtlere ve HDP'ye yaptığı tehdit ve hakaretleri "eleştiri hakkı" olduğunu savunan savcı, kararını ise Anayasa'nın düşünce ve ifade özgürlüğü ilgili maddelerine dayandırdı.

Kaynak: D

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 01.07.2016 14:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol