banner200
banner235
banner225
09 Temmuz 2016 Cumartesi 09:20
Yandaş sendikanın ‘denetim’ alerjisi
banner188
banner213
banner230

Hükümetin eğitim politakalarına yön veren Eğitim-Bir-Sen; Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) istismar skandallarının yaşandığı özel yurtlar üzerindeki yetkisini ve denetimini arttıran düzenlemeye itiraz etti. Özel öğrenci yurtlarının açılması, denetimi ve kapatılması yetkisini MEB’in elinde toplayan madde Eğitim-Bir- Sen tarafından sakıncalı bulundu. Düzenlemeye çekince koyan sendika, özel yurt hizmetinin sağlıklı yürütülmesi için ikincil düzenlemenin hemen yapılmasını istedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Yasası’nda önemli değişiklikler öngören yasa tasarısı TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda kabul edildi. 380 bin üyesi olan, MEB’in yetkili sendikası Eğitim Bir Sen, komisyon çalışmaları sırasında tasarıya ilişkin görüşleri içeren bir raporu komisyona sundu. Tasarıdaki birçok düzenleme ile ilgili değişiklik isteyen Eğitim-Bir-Sen’in en tartışmalı önerisi ise özel öğrenci yurtları ile ilgili oldu.

Denetim tek elde

Tasarıda, öğrencilere özel barınma hizmeti sunan kurumların işyeri açma ve çalışma ruhsatlarının sadece Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenmesi ve verilmesi öngörülüyor. Bakanlığın, özel yurtları denetlemesi, yasalara aykırılığın belirlenmesi durumunda da kapatabilmesi düzenleniyor. Bakanlığın bu yetkisini valiliklere yani il milli eğitim müdürlüklerine devretmesinin önü açılıyor. Böylece Karaman’daki Ensar Vakfı skandalına benzer olayların yaşanmasının önüne geçilmesi, özel yurtlar üzerindeki denetimin tek elde toplanması planlanıyor.

‘Sağlıklı yürütülmeli’

Eğitim-Bir-Sen, düzenlemeyi, sundukları raporun “çekinceler” kısmında değerlendirdi. Sendika, izin işlemlerinin tek elden ve merkezden yürütülmesini “sakıncalı” buldu. Raporda, “Uygulama birliğinin sağlanması ve yurt hizmetlerinin özel sektör eliyle sağlıklı yürütülmesi açısından bakanlığın ikincil düzenlemeleri ivedilikle hayata geçirmesi gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 09.07.2016 09:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol