banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
11 Mart 2016 Cuma 13:41
Volkswagen Golf GTI 330 beygir gücünde!

Cenevre otomobil fuarının etkileri halen sürüyor. Geçtiğimiz günlerde Honda markasının VTEC modeliyle ilgili yeni gelişmeleri sizlerle paylaşmaya çalışmıştık. Tam da otomobil fuarının ardından yeni bir atak BMW tarafından gelmiş, geleceğin konsepti temalı bir prototip görücüyle buluşmuş oldukça beğeni toplamayı da başarmıştı.


Tüm bu gelişmelerin ardından bir otomobil devi daha yeni gösterisini gerçekleştirerek, son kozunu görücüyle buluşturdu. Volkswagen Golf GTI 330 beygir gücü, devasa tasarımı ile göz doldurdu.
Volkswagen marka otomobillerin GTI klasmanındaki araçlarının zaten meşhur olduğu tarzı ve motor gücü, şimdilerde Golf modeliyle yeniden hayat bulacak. 330 beygire yükseltilmiş Volkswagen Golf hız meraklılarını ve daima performansı yukarılarda isteyenleri hayli sevindirecek. TCR sınıfından olacak otomobilin iç tasarımı, ve diğer elektronik aksamları da merak konusu. Daha detaylı bir paylaşımın yakın tarihte tekrar yapılması beklenirken, Volkswagen Golf GTI‘ın bazı Avrupa ülkelerinde ön satışa çıkarılacağı da düşünülüyor. Hayli yüksek beygir gücü ve konfor sunması beklenen otomobilin yüksek bir pazara sahip olacağı da gelen yorumlar arasında.
Volkswagen markasının orta klasmanda çok tercih edilen araçlarının yanı sıra, sürat konusunda da başarılı noktalara imza atmış araçları bu noktadaki görüşleri doğruluyor. Ancak yine de Volkswagen Golf GTI’ın tüketiciyle buluşmadan önce geleceğinin ne olacağı konusunda yapılacak yorumlar hayli yersiz olacaktır. Bahsi geçen araç, üst sınıf olarak tabir edilen tüketici kitlesine hitap eden, aynı zamanda da bir performans aracına yakın nitelikte olacak.

Facebook ödülü 15000 $ olarak belirlendi!


Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 11.03.2016 13:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177