banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
12 Nisan 2016 Salı 15:40
Vodafone Arena'daki bilet krizi mahkemeye taşınıyor

 

Beşiktaş Kulübü'nün pazar günü devlet protokolü ile açılışını yaptığı Vodafone Arena stadıyla ilgili ilk "resmi kriz" patlak verdi...

Siyah - beyazlı yönetimin hem kanunda, hem GSGM hem de TFF talimatlarında "ptotokol tribünlerinin düzenlemesi Gençlik Spor İl Müdürlüğünce yapılır" denmesine karşılık ilk resmi maç olan Bursaspor karşılaşmasında protokolü İl Müdürlüğü'ne vermemesi Beşiktaş Kulübü ile GSGM'nin arasında krize yol açtı.
Kanunda, "Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Spor Genel Müdürlüğüne ait olan ve spor federasyonlarının resmi müsabakalarının yapıldığı spor tesisleri ile Türkiye Futbol Federasyonunca yürütülen profesyonel futbol müsabakalarının oynandığı stadyumların protokol tribünlerinin yerleşim düzeni ve protokol yönlendirmesi Spor Genel Müdürlüğünün talimatları ve protokol listelerinde (Başkent protokolü, spor protokolü ve il protokolü) belirtilen esaslar dahilinde müsabakaların yapıldığı Gençlik Hizmetleri ve İl Spor Müdürlüğünde yapılmaktadır" denmesine karşılık siyah-beyazlı yönetimin buna uymaması taraflar arasında sert tartışmalara ve gerilime yol açtı. GSGM yetkilileri Beşiktaş Kulübü'nü kanuna, talimatlara ve yapılan protokollere uymamakla suçlarken konuyla ilgili yasal yollara başvurulacağı belirtildi.

Beşiktaş'ın "Protokol tribününü vermeyiz" tavrı karşısında yaşanan gerilim Ankara ile siyah-beyazlı yönetim arasında ciddi krizlere yol açarken Beşiktaş Kulübü'nün ayrıca Spor Toto ile yapılan protokol ve anlaşmalara da uymadığı ifade edildi. (sporx)

Beşiktaş Vodafone Arena'da bilet krizi

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 12.04.2016 15:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177