banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
10 Şubat 2016 Çarşamba 11:40
Veli: Terör eylemleri bizi etkilemedi


Beşiktaş’ın Türk asıllı Avusturya milli yıldızı Veli Kavlak, Avusturyalı Kurier gazetesine sakatlık durumundan Vodafone Arena’ya, İstanbul'daki terör saldırılarına kadar bir çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.
Sakatlık durumunun iyi olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan başarılı oyuncu,
“Tanrıya şükürler olsun ki sağlığım çok daha iyi. Her geçen gün daha iyi oluyorum ve takımımla antrenmanlara ve maçlara çıkmak için sabırsızlanıyorum” dedi.
“2 sene önce Almanya’da bir doktor yanlış tedavi uyguladı" diyerek sözlerine devam eden Kavlak, "Doktorun 2 opsiyonu vardı ancak daha çok yaşlı insanlara uygulanan, omzun çok fazla kullanılmadığı metodu seçti ve bu kararı bana pahalıya, belki 2 seneme mal oldu. Beşiktaş’taki Türk doktorum farklı bir metot uyguladı ve o metot sayesinde her gün daha iyi oluyorum” ifadelerini kullandı.

“BU SEZONU ARENA'DA TAMAMLAYACAĞIZ”
Milli takımda oynamak istediğini dile getiren Veli, “Avrupa Şampiyonası’nda forma giyebileceğimi düşünüyorum. Formda olduğum zamanlarda milli takımda iyi iş çıkardım. Ancak uzun zamandır sakat olduğumun ve formda olmadığımın da farkındayım. Çok zor bir dönem geçirdim. Beni sadece ciddi sakatlık geçirenler anlayabilir. Ancak bu durumun üstesinden geleceğimden eminim” şeklinde konuştu.
İnşaatı devam eden Vodafone Arena hakkında da açıklamlarda bulunan başarılı orta saha oyuncusu, “Başkanımız Fikret Orman bu sezon, son 2 ya da 3 maçta Vodafone Arena’da oynayabileceğimizi söyledi. Yeni stat konusunda beklenti çok büyük. Bu kadar güzel lokasyonda başka bir stat bulmanız çok zor. Stadın rakipler için çok zor bir deplasman olacağını düşünüyorum çünkü sesin tamamen içeride kalması için tasarlandı ve tribünle saha arasında sadece 4 metre mesafe var. Bu mesafe Galatasaray’da 6, Fenerbahçe’de ise 8 metre. Yeni statta atmosferin harika olacağını düşünüyorum” dedi.
Stat problemlerinden de bahseden Veli, her maçlarını deplasmanda oynadıklarını hatırlatarak, “Şu anda maçlarımızı Başakşehir Fatih Terim Stadı’nda oynuyoruz ve stadın sadece 16,000 kişilik olmasına rağmen atmosferinin çok iyi olduğunu düşünüyorum. Daha önce maçlarımızı Olimpiyat Stadı’nda hatta Ankara’da oynuyorduk. Ev sahibi avantajımızı uzun zamandır kullanamıyoruz. Bu yüzden yeni stadı büyük bir heyecanla bekliyoruz” şeklinde konuştu.

"SULTANAHMET'TEKİ PATLAMA..."
Takımın golcüsü Mario Gomez hakkında ise Veli; “Gomez ile çok iyi anlaşıyorum. Yedek kulübesinde ve soyunma odasında yanyana oturuyoruz ve devamlı şakalaşıyoruz. Sadece çok gol attığı için değil kişilik anlamında da takıma çok iyi oturduğunu düşünüyorum” diye konuştu.
Röportajın sonunda gazetecinin Sultanahmet'te gerçekleşen patlamanın hayatını nasıl etkilediğini soruması üzerine Veli Kavlak; “Sultanahmet’teki patlama bizim için büyük bir şok oldu ancak hiçbirimizin günlük hayatı patlamadan etkilenmedi. Beşiktaş’ın stadı ve yeri Avrupa yakasında olmasına rağmen Anadolu yakasında oturuyorum ve antrenmanlarımızı da orada yapıyoruz. Bu yüzden günlük hayatımızda patlamadan çok fazla etkilenmedim” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 10.02.2016 11:40
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerFutbolSpor
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177