banner200
banner222
23 Eylül 2016 Cuma 12:40
Vali'den Roman ilahi grubu
banner188
banner213
banner230

Eğlenceli hayatları ile bilinen Romanlardan mehter takımının ardından bu kez de ilahi grubu kuruluyor. Edirne’de göreve başladığı tarihten bu yana eksikleri tespit ettiğini ifade eden Vali Günay Özdemir’in talimatıyla kurulan ilahi grubuna müzisyen Roman gençlerden oluşan 15 kişi alındı. İlk çalışmalarına Güzel Sanatlar Lisesi müzik öğretmeni Bülent Örs eşliğinde Halk Eğitim Merkezi’nde başlayan Edirne Valiliği Tasavvuf Grubu, 6 ay boyunca nota, Türk Sanat Müziği makamları ve müzik aletleri üzerine eğitim alacak. Eğitimlerin ardından çeşitli programlarda sahne alacak Edirne Valiliği Tasavvuf Grubu, kente inanç turizmi için gelenlere gösteriler sunacak.

MÜZİĞE YATKINLIKLARI NEDENİYLE

Müziğe olan yatkınlığı ve yetenekleri nedeniyle Tasavvuf Grubu için Romanların seçildiğini ifade eden Edirne Valisi Günay Özdemir şunları söyledi:
"Ama Edirne’nin inanç turizmi ile ilgili bir potansiyeli var. İnanç turizmi için gelen insanlarımızın vakit geçirmesi, onlara hoş bir zaman geçirmesi için bizim, eksikliğimiz ilahi grubu ve tasavvuf musikisiyle ilgili ihtiyaç olduğunu gördüm. Bu ihtiyacı gidermek için de, özellikle dezavantajlı kesimler ve ilimizde bulunan Roman vatandaşlarımızın birikimlerinden faydalandık. Çünkü Roman vatandaşlarımız müzik anlamında ciddi bir alt yapısı olan ve bu konuda ciddi yetenekleri olan insanlarımız."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 23.09.2016 12:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol