banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
09 Eylül 2016 Cuma 12:00
Uzmanlardan kurban eti pişirme önerileri

Bayramda beslenmeyle ilgili uyarılarda bulunan diyetisyen Tuğçe Özakçaoğlu Kaltar, obezite, hipertansiyon, kalp-damar, mide ve diyabet hastalarının et tüketimine dikkat etmesini istedi.

Bayramda yeni kesilmiş hayvanların etlerinin hemen tüketilmemesi gerektiğini belirten Kaltar, "Dinlenmeyen et sert olacağı için sindirim zorluğuna neden olur. Bu nedenle, kurban etleri hemen tüketilmeyin uygun ortamda biraz saklanmalı. Böylelikle bağırsak ve sindirim sorunları ortadan kalkar" dedi.

KURBAN ETİ NASIL PİŞİRİLİR?

Sağlık problemleri yaşamamak için bayram sürecinde beslenme ve kurban etlerinin nasıl pişirilip tüketileceğiyle ilgili önerilerini sıralayan Kaltar, şunları kaydetti:

"Etler, haşlama ve ızgara gibi yöntemlerle pişirilmeli. Mangalda, et ile ateş arasındaki uzaklık eti yakmayacak, kömürleşmeye neden olmayacak biçimde ayarlanmalı. Etler kömürleşecek kadar pişirilmemeli ama kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak da tüketilmemeli, iyi pişirilmesine dikkat edilmeli. Kahvaltıyla güne başlanılmalı, gün içinde sık ve az beslenilmeli. Etin yanı sıra sebze ve meyve tüketimine, asitli içeceklerden kaçınıp günde 10- 12 bardak su içmeye özen gösterilmeli. Bayramda tatlı tüketimi de önemli. Tatlı alacaksanız şerbetli olanları değil, sütlü ve meyveli ürünleri tercih etmelisiniz."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 09.09.2016 12:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177