banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
25 Mart 2016 Cuma 12:40
Umut Bulut "Acısını hala yaşıyorum!"

Ankara'da meydana gelen bombalı saldırda babasını kaybeden Umut Bulut, Galatasaray'ın antrenmanı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Benim de EURO2016'ya gitme hayalim var ama önümüzde önce bir 9 hafta var" diyerek sözlerine başlayan golcü oyuncu, "Milli Takımımız'ı aldığı galibiyetten dolayı tebrik ediyorum. Milli Takım, artık Avrupa Şampiyonalarına, Dünya Kupaları'na aralıksız olarak gitmeli. Benim de hedefim Avrupa Şampiyonası'nda forma giymek. Nasip kısmet olursa oynamak istiyorum" dedi.

Babasının ölümü nedeniyle zor bir dönemden geçtiğinin altını çizen Umut Bulut, "Psikolojik olarak zor dönemler geçiriyorum. Hem futboldan olsun, hem babamın yaşadığı kötü olay... Hala onun acısını derinden yaşıyorum. Bu olayı kaldırmak kolay değil. Sağ olsun takım arkadaşlarım, sevenlerim hiç yalnız bırakmıyorlar. İnşallah bu günleri de aşacağımızı düşünüyorum" diye konuştu.

Bu zor günlerde yanında olan herkese teşekkür eden milli oyuncu, "Amatör kulüpler dahil arayan aramayan herkese teşekkür ediyorum. Bu zor günümde yanımda oldular. Taraftarlar da bana pankart açtı onlara da çok teşekkür ediyorum. Bana moral verdiler, herkese çok minnettarım" ifadelerini kullandı.

Galatasaray'ın yeni teknik direktörü Jan Olde Riekerink hakkında da açıklamalarda bulunan Umut Bulut, "Hocamızın ikili ilişkileri çok iyi. Orhan hoca ile bize katkı sağlayacaklarını düşünüyorum. Galatasaray takımı olarak en iyi şekilde kalan 9 haftada mücadele edip ligi en iyi yerde bitirmek istiyoruz. Artık camia olarak kenetlenmemiz lazım. İnşallah bu zor günleri de aşacağız" diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 25.03.2016 12:40
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerFutbolSpor
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177