banner200
banner235
banner225
29 Eylül 2016 Perşembe 00:00
Ulaştırma Bakanı Arslan'dan İstanbul'da 3. havalimanı açıklaması
banner188
banner213
banner230

Bakan Arslan, İzmir'deki temasları kapsamında Adnan Menderes Havalimanı'nda yetkililerden havalimanının çalışması hakkında bilgi aldı.

Havalimanının iç ve dış hatlarını gezen Bakan Arslan, burada çalışanlarla sohbet etti.Gazetecilere de açıklamada bulunan Bakan Arslan, Başbakan Binali Yıldırım'ın bakanlığı döneminde İzmir'e sözler verdiğini, bunlardan birinin de Adnan Menderes Havalimanı olduğunu anımsatarak o sözün yerine getirilmiş olduğunu belirtti.

Havalimanının 27 bin metrekarelik bir alana sahip olduğunu ve terminallerin de kendi ölçeklerinde dereceye girdiğini ifade eden Arslan, "Havalimanı kapasitelerini dikkate aldığımızda özellikle iç hatlarda 1,5 milyon, dış hatlarda 4 milyonluk yıllık kapasite varken bugün iç hatlarda yılda 20 milyon yolcuya, dış hatlarda 10 milyon yolcuya hizmet edebilecek bir havalimanından bahsediyoruz. 2002'de iç hatlarda yaklaşık 1 milyon, dış hatlarda 1,5 milyon yolcuya hizmet edilirken bugün özellikle iç hatlarda 9,5 milyon yolcuya dış hatlarda ise 2,5 milyonun üzerinde yolcuya hizmet ediyoruz. Dolayısıyla toplamda 12 milyonun üzerinde yolcuya hizmet ediyoruz." dedi.Bakan Arslan, hükümetleri döneminde dev yatırımların hızla hayata geçmeye devam ettiğini vurgulayarak yine geçmiş dönemlerdeki AK Parti hükumetlerinin yapmış olduğu dev eserlerin unutulmaması gerektiğini ifade etti.

İSTANBUL'DA YAPIMI DEVAM EDEN 3. HAVALİMANI

Bakan Arslan, İstanbul'a yapılan üçüncü havalimanının, tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacağını söyledi.

Havalimanı inşaatında çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini söyleyen Bakan Arslan, "Hedefimiz 2018'in ilk çeyreğinde birinci fazını bitirerek 90 milyon yolcuya hizmet eden bir havaalanını İstanbul'a kazandırmak. Ancak uzun vadede 200 milyon yolcuya hizmet edebilecek bir havalimanı adeta Türkiye'nin gurur duyduğu, dünyanın da en büyük havalimanını yapmış olacağız. Onunla ilgili de bütün işler ve işlemler planladığımız şekilde yürüyor. Bu yıl 18 bin kişi sahada 7/24 çalışıyor. Önümüzdeki yıl bu rakamın 30 bine çıkmasını hedefliyoruz ki 2018'in ilk çeyreğinde yeni havalimanını insanımızın ve ülkemizin hizmetine sunmuş olalım." dedi.

Bakan Arslan'a, havalimanında THY bankosunu ziyareti sırasında çalışanlar tarafından maket uçak hediye edildi.

Daha sonra Konak tünellerinden araçla geçen ve tünel dışında yetkililerden bilgi alan Bakan Arslan, yürüyerek İzmir Valiliğine geçti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 29.09.2016 00:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol