banner200
banner235
banner225
22 Şubat 2016 Pazartesi 17:20
Ukrayna'dan Eurovision'da Türkçe nakaratlı, 'Rusya'yı kızdıracak' şarkı
banner188
banner213
banner230

Ön elemeleri en yüksek puanla geçen Jamala, Eurovision Ukrayna finalinde de '1944' adlı şarkısıyla bir rekora imza atarak 300 binin üzerinde oy aldı. Jamala, Türkçe nakaratın yer aldığı 1944 şarkısıyla, Ukrayna’yı Eurovision’da temsil etme hakkı kazandı.

STV kanalındaki yarışmada kazandığı açıklandığında, Jamala “Selamünaleyküm Kırım” şeklinde Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’a selam gönderdi. Jürinin desteği anında Jamala gözyaşlarını tutamadı. Jamala, jüriye hitaben yaptığı konuşmada; “Bu sadece bir şarkı değil, benim hayatım” dedi.

Şarkısında 1944'te Kırım Tatar halkının yaşadığı trajediye dikkat çeken Jamala, Jamala, STV kanalındaki Eurovision elemeleri öncesinde yaptığı konuşmada, “Kanımca, son yıllarda Eurovision’da Ukrayna’yı ferasetsizce seçilen şarkılar temsil etti. Bu şekilde bir eleştiri getirdiğim için affedin biliyorum, Ukraynalılar çok neşeli insanlar ama hayat neşeden ibaret değil. Bu şarkı benim ailemin hikâyesi. Dedem İkinci Dünya Savaşı’nda cephedeydi. Ben bu hikâyeyi yalnız başına zorla sürgüne gönderilen büyükannem Nazlıhan’dan dinledim. 18 Mayıs 1944’te, büyükannem küçük çocuklarıyla birlikte Kırım’dan Orta Asya’ya sürüldü. Kızı yolda öldü, kızını defnetme imkânı bile bulamadı. Sadece özel hikâyeler bamteline dokunabilir” dedi.

Jamala’nın '1944' şarkısının Türkçe nakaratı ise, “Yaşlığıma toyamadım, Men bu yerde yaşamadım, Vatanıma toyamadım” şeklinde.

Jamala’nın seçilmesi basında, Ukrayna’dan Rusya’yı kızdıracak bir hamle daha şeklinde yer aldı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 22.02.2016 17:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerKültür-Sanat
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol