banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
27 Mayıs 2016 Cuma 13:00
Ücret alamayan işçiler maden içine barikat kurdu: Hakkımızı alana kadar devam edeceğiz

Kilimli İlçesi Gelik Beldesi’nde geçen 4 Nisan'da maaşlarını alamadıkları için iş bırakan Deka Madenclik A.Ş. ve bu şirkete bağlı Balçın Madencilik'te çalışan 245 maden işçisi, şirketlere 'Paralel Devlet Yapılanması' soruşturması kapsamında kayyum atanması üzerine ücretlerin yatırılması için madende açlık grevi yapmaya başladı.

Balçın Madencilik'te çalışan 85 işçi, seslerini duyurabilmek için 18 Mayıs’ta çalıştıkları kömür ocağına girerek maden içerisinde açlık grevi başlattı.Geçen 9 günde 60 işçi sağlık sorunları nedeniyle grevi bırakırken 25 işçi direnişini sürdürüyor.

Aileler ve diğer işçiler de kömür ocağına 50 metre uzaklıkta polis barikatı önünde bekleyişini sürdürüyor.

ÇIKIŞA 20 METRE KALA GÖÇÜK OLUŞTURDULAR

Direnişini sürdüren işçiler, dün akşam saatlerinde maden ocağının ağzında çıkışa 20 metre kala göçük oluşturdu. Tavandaki tahkimatı çıkaran işçiler, düşen taş parçalarıyla barikat yaptı. İşçiler, havalandırma ve acil durumlar için oluşturdukları delikten dışarıyla irtibat sağlayabiliyorlar.

Gece rahatsızlanan maden işçisi Emin Gökçe, arkadaşları tarafından ocaktan çıkarıldı. Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Gökçe’nin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

İşçilerden 19 yıllık maden işçisi 38 yaşındaki Hüseyin Cindi, tüm alacakları ile kıdem tazminatları ödene kadar direnişi sürdüreceklerini ve devletin kendilerine iş vermesini istedi. Maden ocağında işçilerin yaptığı göçüğün tehlikeli olduğunu söyleyen Cindi, şöyle konuştu:

"Ocağın 20 metre girişinde eylem yapan işçiler göçük oluşturmuşlar. Gittikçe toprak çeker. Belki bir dakika sonra belki 1 ay sonra tamamen göçer orası. TTK’nın 4-5 kişiden oluşan tahlisiye ekibi vardı. Bu olunca ekiplerini çoğalttılar. Açık bırakılan yer her an kapanabilir. Bir risk oluşturuyor. Biz ocak ağzına gidemediğimiz için net bilgi alamıyoruz. Eğer orası kapanırsa orada rahatsızlanan işçiyi acil şekilde dışarı çıkarma şansları yok.

Arkadaşlarımız uzun zamandır içeride. Bunu dışarıya tepki olarak yapmış olabilirler. Yer altının psikolojisi çok farklı. Yer altında metan karbon gibi gazlar olduğundan belirli bir müddet sonra insanın şuuru düşüncesi değişiyor. Onların şu anda psikolojisini bilmek mümkün değil. Haklarımızı alana kadar devam edeceğiz."

VALİLİĞİN 'MŞLAR YATACAK' AÇIKLAMASI

Valilik dün yaptığı ilk açıklamada direnişi yapan işçiler haricinde diğer işçilere kayyum tarafından maaşların ödenmeye başlanacağını duyurmuştu.

Akşam saatlerinde yapılan yeni bir açıklamada ise maden ocağındaki işçilerin direnişlerini sonlandırmaları halinde onlarında alacaklarının ödeneceği belirtildi.

Ayrıca bugün yapılan bir açıklamada yaklaşan Ramazan ayı nedeniyle Zonguldak Valiliği Merkez ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından işçilere biner lira yardım yapılacağı açıklandı.

İşçi temsilcisi Cemal Akın, valiliğinin yaptığı açıklamanın taleplerini karşılamadığını söyledi. Arkadaşlarının tüm talepleri yerine gelene kadar eylemi sürdürmeye kararlı olduklarını ifade eden Akın, "Bize gelen bilgide arkadaşlar eylemi sürdürmekte kararlı.

Valilik ne kadar ücret yatıracak bilemiyoruz. Hesaplara yatacakmış. Arkadaşlar tüm taleplerini istiyor. Biz burada mağdur edildik. İşçiyi bu duruma düşürenler utansın. Mağduriyetimiz o yatan ücretlerle giderilemiyor." dedi.

Açlık grevi yapan madencilerle irtibat kesildi

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 27.05.2016 13:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177