banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
21 Nisan 2016 Perşembe 17:40
Uçak krizi sonrası flaş gelişme: Ankara, Moskova'ya heyet gönderiyor

 

Expo 2016 Antalya'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla yapılacak olan açılış öncesinde alanda incelemelerde bulundu. Bakan Çelik, Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi Başkan Yardımcısı Aleksey Alekseyenko'nun, yaş sebze ve meyve ihracatındaki teknik konuların görüşülmesi amacıyla toplantı yapmak üzere Türkiye'ye yaptığı davete ilişkin açıklamada bulundu.

SORUN ALANINA DÖNMEMİZ GEREKİR

Rusya'nın bizim ihracat ve ithalat açısından önemli bir partnerimiz olduğunu belirten Bakan Çelik, “Önemli bir komşu ülke. Ciddi anlamda meyve sebze ihracatımız var, onlardan ciddi anlamda hububat alımımız var. Bu noktada yaşanan uçak krizinden dolayı meydana gelen kesinti aslında çiftçilerimizi ilgilendiren bir konu değil. Çiftçilerimizin tamamen dışındaki bir olay, çiftçilerimize maliyet olarak dönmeye başladı. İki ülke arasındaki herhangi bir alandaki sorun, o alana has olarak çözülmelidir. Herhangi bir alandaki sorunda bütün alanları soruna dönüştürmek doğru değil. Devlet geleneklerine de bu aykırıdır, o zaman sorun çözemeyiz. Sorunların tümü çözümsüz kalır. Yani sorun alanına dönmemiz gerektiğini söyledik" diye konuştu.

BİRKAÇ GÜN İÇİNDE MOSKOVA'DA

Rusya'nın ilgili biriminden ihraç edilen ürünlerle ilgili bir değerlendirme yapmak üzere davet geldiğini ve bu davetin kabul edildiğini belirten Bakan Çelik, “Bizde teknik heyetimizi hazırladık ve bu değerlendirmek istedikleri konular neyse o konularla ilgili birkaç gün içinde heyet Moskova'da olacak. Orada görüşme yapacaklar, umarım çiftçilerimizin hak etmediği bir tablodan çıkmış oluruz. Ama ne görüşülecek, hangi konu başlıkları güdeme gelecek onları bilemiyorum. Onlar görüşme esnasında belki arkadaşlarla da telefon bağlantımız olacak. Gelecek konular umarım iki ülke arasındaki sorunları ortadan kaldırmaya katkı sağlar ümidindeyiz" dedi.

YENİDEN İHRACAT GÖRÜŞMELERE BAĞLI

Rusya'ya yeniden yaş meyve sebze ihracatının başlatılmasına ilişkin Bakan Çelik, “Tabi yani görüşmeler hangi düzeyde olacak ona bakacağız, o düzeyde neler gündeme geliyor, onları gördükten sonra var olan ihracat ve bazı kalemlerdeki durdurma hadiseleri nasıl bir şekil alacak tamamen teknik heyetlerin görüşmesindeki gündeme göre şekil alır" diye konuştu.

ÇİFTÇİYE YENİ DESTEK SÖZ KONUSU

Rusya krizinden zarar gören çiftçilere yönelik ihracatçılara dönük destekler olduğundan söz eden Bakan Çelik, şöyle konuştu:

“Ama ihtiyaç olursa, yani üreticimizi daha zora sokacak tablolar Allah korusun oluşmamasını isteriz, ama oluşursa devletimiz, bakanlığımız her zaman üreticimizin yanındadır. Yani kasım- aralık ayında yaşadığımız krizleri aşacak bir noktada bakışımız, çözümümüz oldu. Nisan- mayıs ayında domates ve benzeri sebze ürünleriyle ilgili üretim ve ihracatta talep ve arzda meydana gelecek durumları takip ediyoruz. Expo açılışı sonrasında da Antalya'da ziraat odaları ve ilgili STÖ'lerle biraraya geleceğiz. Talepleri, yaşadıkları yine masaya yatırılıp eğer hükümete taşınması gereken bir husus varsa bakanlık olarak taşıyacağız."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 21.04.2016 17:40
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177