banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
13 Mayıs 2016 Cuma 09:40
Tuvaletini yaparken lodos uçurdu


Merkez Yıldırım ilçesinin Uludağ yamaçlarında, Mollaarap Mahallesi'ndeki Atatürk Köşkü'nün yanında bulunan seyir tepesine saat 02.00 sıralarında özel araçlarıyla gelen Basri Sükut (22), Ümit Uluca (22), Mehmet Kaba (23) ve teyzeleri Gülşen Keklik (42) birlikte alkol aldılar. Gülşen Keklik tuvalet ihtiyacını gidermek için çalılıkların arasına girmek istediği sırada yoğun yağmur nedeniyle kayganlaşan otlarda aşağıya kaymaya başladı. Şiddetli esen lodosun da etkisiyle savrulan Gülşen Keklik 40 metre derinlikteki Gökdere'ye düştü. Teyzelerinin düştüğünü gören Basri Sükut, Ümit Uluca, Mehmet Kaba, Gülşen Keklik'i kurtarmak için dere yatağına inmeye çalışınca, kayıp kayalıklara vurarak yaralandılar.
Uludağ yamaçlarında nefes kesen kurtarma
Yeğenleri ve teyzesiyle birlikte dere yatağında mahsur kalan Mehmet Kaba 155 Polis imdat hattını arayarak yardım istedi. Kısa süre içinde olay yerine 30 kişiden oluşan Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE), İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), İtfaiye, Polis ve 112 ekibi sevk edildi.
Ekipler yaklaşık iki saat süren çalışmaların ardından yaralılara ulaşarak sedye ile yukarıya taşıdılar. İlk müdahaleleri olay yerinde yapılan ve hayati tehlikeleri bulunmayan Basri Sükut, Ümit Uluca, Mehmet Kaba ve Gülşen Keklik, 112 Acil Servis Ambulansı ile Çekirge ve Muradiye Devlet Hastanelerine götürülerek tedavi altına alındı.
Olayın görgü tanıklarından İlker Ekinci "biri bayan, dört kişi alkol aldıktan sonra bayan tuvalet ihtiyacını gidermek isterken lodosun etkisiyle aşağıya yuvarlanmış. Arkasından yeğenleri kurtarmak isterken yaralanmışlar. Ekiplerle birlikte aşağıya inerek hepsini yukarıya çıkardık" diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 13.05.2016 09:40
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177