banner200
banner222
22 Mart 2016 Salı 00:20
Tutuklu akademisyen Esra Mungan ‘tek kişilik’ hücreye alındı
banner188
banner213
banner230

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Başsavcı Vekili İrfan Fidan’ın yürüttüğü soruşturma kapsamında, 10 Mart’ta basın açıklamasıyla ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildirinin arkasında durduklarını açıklayan Yrd. Doç. Esra Mungan, Doç. Dr. Kıvanç Ersoy ve Yrd. Doç. Muzaffer Kaya geçtiğimiz hafta tutuklanmıştı.

Çatışmalı bölgelerde akademik nöbet tutacaklarını kaydeden akademisyenler, ‘terör örgütü propagandası’yla suçlanmıştı.

Evrensel’den Mithat Fabian Sözmen’in haberine göre, üç günlük müşahade süresinin ardından cuma günü koğuşa alınması beklenen Esra Mungan için cezaevi idaresi “Tek kişilik koğuşta kalması uygun” kararı verdi.

Cezaevi yönetiminin kararının kesinlikle kabul edilemez olduğunu ve ‘tek kişilik koğuş’un müvekkilinin tecrite alınması anlamına geldiğini söyleyen Mungan’ın avukatı Meriç Eyüboğlu, Mungan’ın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan hükümlülerin kaldığı bölüme konulduğunu söyledi.

“Tamamen tecrit koşulları geçerli. Günde 1.5 saat havalandırma hakkı var yalnızca. Kimseyi görmüyor” diyen Eyüpoğlu, Mungan’ın ayda bir ziyaretçi hakkı olan hükümlülerin kaldığı bölümde tutulduğu için, tutukluların haftada bir görüşme hakkından yararlanıp yararlanamayacağının da belirsiz olduğunu söyledi.

Eyüboğlu, konu hakkındaki yasal başvuru ve itirazların yapıldığını ifade etti.

(Kaynak: Dİken)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 22.03.2016 00:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol