banner200
banner222
20 Haziran 2016 Pazartesi 20:00
Tutuklamalara tepki: Bu kararı verenlerin hukukçu olduklarına inanmıyorum
banner188
banner213
banner230

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı (Rasime Şebnem Korur) Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve gazeteci-yazar Ahmet Nesin'in Özgür Gündem Gazetesi'nin nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katıldıkları için "Terör propagandası yaptıkları" iddiası ile tutuklanmaları Milletvekilleri ve gazeteciler tarafından adliye önünde düzenlenen basın açıklamasıyla protesto edildi.

"İFADE VERİLECEK SONRA ÇIKIP GİDİLECEK ZANNEDİYORDUK"

Açıklamada ilk olarak Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Basın İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren konuştu. Bugünü kara bir gün olarak tanımladıklarını belirten Eren, "Biz bugün bu yedi arkadaşımız için adliyeye geldik. İfade verilecek sonra çıkıp gidilecek zannediyorduk. Ama süprizle karşılaştık. 3 arkadaşımızı ayırdılar ve tutuklamaya sevk edildiler. Biz yine de mahkemeden bırakılacaklarını düşünüyorduk. Ama ne yazık ki bu üç aydın, gazeteci için tutuklama kararı çıktı" diye konuştu."SİYASİ BİR KARAR..."

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Uğur Güç de, kararın siyasi bir karar olduğunu belirterek, haber yaptıkları ve halkın haber alma hakkına sahip çıktıkları için 3 arkadaşlarının tutuklandığını söyledi. Tutuklu gazeteci sayısının yükseldiğini belirten Güç, bu cezalandırmanın dayanışmaya yönelik olduğunu ve bu nedenle de dayanışmanın artması gerektiğini söyledi.

"ONLARI CEZAEVİNDEN ÇIKARTMAK İÇİN MÜCADELEYİ ARTTIRACAĞIZ"

TİHV İstanbul Şubesi yöneticisi Ümit Efe de, insan hakları savunucularının savaş süreçlerinde her zaman cezalandırılmak istendiğini belirterek, bu cezanın kabul edilemez olduğunu ve kendilerini bir adım dahi geri adım attıramayacağını söyledi. Şebnem Korur Fincancı'nın bilim insanı ve insan hakları savunucusu bir akademisyen olduğunu belirten Efe, onları cezaevinden çıkartmak için mücadeleyi arttıracaklarını söyledi.

CHP'Lİ TANRIKULU: BU KARARI VERENLERİN HUKUKÇU OLDUKLARINA İNANMIYORUM

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, kendi adına utandığını ve bir hukukçu olarak 25 yıldır böyle bir karar görmediğini belirterek, “Bu kararları verenler de hukukçu. Onların hukukçu olduklarına inanmıyorum. Düşman hukukun da bile bir ahlak vardır burada bu ahlak bile yok. AKP siyaset ve hukuk alanını kısıtılıyor. Biz bu iktidara inat dayanışmayı yükselteceğiz" dedi.

HDP'Lİ PAYLAN: GAZETECİLİK VE DAYANIŞMA SUÇ DEĞİLDİR

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan da, tutuklamaların talimatla yapıldığını belirterek, "Orada bir mahkeme yoktu. Orda hakim savcı yoktu. Orada Tayyip'in 3 memuru vardı. O ne derse yapıyorlardı. Bu tutuklamalar da böyledir. Talimatla olan tutuklamalardır. Gazetecilik ve dayanışma suç değildir. Dayanışmaya hadlerini bildirmek istiyorlar ancak biz dayanışmayı arttırarak devam ettireceğiz" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 20.06.2016 20:00
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol