banner200
banner222
10 Şubat 2016 Çarşamba 19:40
Türkiye'nin mülteci talebine NATO kararı
banner188
banner213
banner230

Brüksel’de NATO savunma bakanları toplantısı öncesinde bugün gazetecilerin sorularını yanıtlayan Stoltenberg, Türkiye’nin talebi üzerine bu konuların masaya yatırılacağını ifade etti.

Gazetecilerin “NATO’nun Türkiye’nin talebine nasıl yanıt verebileceği ya da vermesi gerektiği” sorusunu Stoltenberg, “Bu konuyu bugün ve yarın toplantımızda konuşacağız. Henüz bir sonuca varmak için erken, çünkü konunun savunma bakanları arasında tartışılması bana göre önemli. Ancak endişeleri anlıyor ve insani dramı, göçmen ve mülteci krizine bağlı zorlukları görüyoruz” diye yanıtladı.

Stoltenberg, mülteci krizinin Orta Doğu’dan sonra Avrupa için de büyük bir zorluk haline geldiğini söylerken, “Tabii ki müttefikimiz Türkiye ve diğer ortaklarımızın krizin yönetilmesinde NATO’nun neler yapabileceğine ilişkin sorusunu ciddiyetle ele alacağız ve NATO’nun neler yapabileceğini, krizi nasıl takip edebileceğini konuşacağız” diye vurguladı.

Türkiye ve Almanya’nın mülteci krizi konusunda NATO’dan ortak talebi ile ilgili diğer müttefiklerle de temaslar kurulduğunu belirten Stoltenberg, konunun asıl olarak 28 müttefikin arasında, savunma bakanları toplantısında tartışılacağını belirtti.

Stoltenberg ayrıca, NATO ve Avrupa Birliği arasında bir siber savunma anlaşması imzalandığını duyurdu. Anlaşma kapsamında NATO ve Avrupa Birliği, bilgi paylaşımı sağlayarak ve acil yanıt mekanizmaları geliştirerek, siber saldırılar karşısında işbirliği içinde olacak.


Davutoğlu ve Merkel'in NATO kararına Çipras'tan veto

AYRINTILAR GELİYOR...

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 10.02.2016 19:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol